[ZDJĘCIA] Kolizja pojazdów z kolumny premier Szydło w Izraelu

Świat
[ZDJĘCIA] Kolizja pojazdów z kolumny premier Szydło w Izraelu
PAP/Radek Pietruszka
Premier Szydło na pokładzie samolotu w drodze do Izraela.

W poniedziałek doszło do kolizji kilku pojazdów z kolumny jadącej z premier Beatą Szydło z lotniska w Tel-Awiwie do Jerozolimy - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało - podkreślił.

Samochód wiozący premier, który był na czele kolumny, nie uczestniczył w wypadku. Zderzyło się kilka bus-ów, w których jechali członkowie delegacji.

 

- Dwie osoby wymagały pomocy lekarskiej; jedna z nich to funkcjonariusz BOR, druga to osoba pracująca w KPRM - powiedział Bochenek. Ale - jak podkreślił - nie stało się im nic poważnego.

 

Rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz poinformowała później, że funkcjonariusz Biura został on już wypisany ze szpitala.

 

Jak się dowiedziała nieoficjalnie PAP, pomocy lekarskiej, oprócz funkcjonariusza BOR, wymagała też b. wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, która obecnie jest doradcą premier Szydło.

 

Markiewicz podkreśliła, że "strona izraelska odpowiada w pełni za ochronę pani premier na terytorium Izraela". - Z urzędu to gospodarz przejmuje na siebie ciężar ochrony i tak jest na całym świecie - zaznaczyła.

 

Poinformowała, że "samochodem, który spowodował zdarzenie, kierował kierowca izraelskiej ochrony". - Zdarzenie nie dotyczyło samochodu osoby ochranianej - podała.

 

Przyczyną zderzenia nagłe hamowanie

 

Rzecznik rządu pytany o nieoficjalne doniesienia, że przyczyną zdarzenia było pęknięcie opony w jednym z samochodów, odpowiedział, że doszło do nagłego hamowania jednego z pojazdów, kolejne nie zdążyły zwolnić i uderzały jeden w drugi.

 

Łącznie - jak poinformował Bochenek - w kolizji uczestniczyło pięć samochodów: trzy busy z członkami delegacji i dwa samochody, które zabezpieczały kolumnę: ambulans i samochód policyjny; funkcjonariusz BOR, który został lekko ranny, jechał w ostatnim pojeździe, samochodzie policyjnym.

 

 

  

 

  

MSZ poinformowało na Twitterze, że w kolizji nie uczestniczył samochód, którym jechał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

 


Premier wraz z częścią ministrów we wtorek weźmie udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych. - Program wizyty jest realizowany zgodnie z planem - powiedział Bochenek.

 

"Doskonała okazja do zacieśnienia współpracy"

 

Głównym punktem wizyty premier Szydło i ministrów (m.in. szefa MON Antoniego Macierewicza i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej) są zaplanowane na wtorek konsultacje międzyrządowe.

 

- Konsultacje międzyrządowe to doskonała okazja do zacieśnienia współpracy pomiędzy naszymi krajami i wymiany doświadczeń w wielu obszarach - powiedział przed wylotem rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

Jak poinformował, na wtorek zaplanowane jest zarówno bilateralne spotkanie premier Szydło z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, jak i równoległe konsultacje resortowe, w których będą uczestniczyć przedstawiciele MON, MEN, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym

 

- Jednym z istotnych tematów będzie współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez rząd premier Beaty Szydło Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - powiedział Bochenek. W lutym 2016 r. rząd przyjął ten dokument przedstawiający wyzwania stojące przed polską gospodarką (tzw. pułapki rozwojowe) oraz propozycje działań wokół pięciu filarów rozwojowych. Na podstawie planu została opracowana Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

- Ważnym punktem tej wizyty będzie również podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków, jak chociażby brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury - dodał rzecznik. Zarówno Polska, jak i Izrael brały dotąd pod uwagę tylko "swoje" okresy ubezpieczenia, nie wliczając ubezpieczenia z drugiego państwa.

 

W trakcie pobytu w Izraelu premier Szydło we wtorek po południu złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem i w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie. We wtorek rano przewidziana jest msza w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w chrześcijańskiej części Starego Miasta, a także spotkanie z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

 

PAP

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie