Irlandia opóźnia się w przyjmowaniu uchodźców

Świat
Irlandia opóźnia się w przyjmowaniu uchodźców
PAP/EPA/Salvador Sas
Załoga syryjskiego statku prosząca o azyl w Hiszpanii

Kraj przyjął dotąd niewiele ponad 600 uchodźców w ramach unijnego programu relokacji i przesiedleń na 4 tys. ludzi, którym Irlandia zobowiązała się dać schronienie do końca 2017 r. - podało MSZ. Rząd wyraził zaniepokojenie powolnym tempem przyjęć.

W Irlandii europejski program relokacji i przesiedleń działa w ramach krajowego Programu Ochrony Uchodźców (Irish Refugee Protection Programme, IRPP), powołanego przez rząd 10 września 2015 roku w odpowiedzi na kryzys migracyjny i humanitarny w Europie Południowej. Jego celem jest pomoc osobom migrującym masowo ze Środkowego Wschodu i Afryki, m.in. w wyniku wojny w Syrii, które potrzebują międzynarodowej ochrony.

 

W ramach IRPP realizowane są dwa mechanizmy stworzone w 2015 roku - relokacyjny, mający na celu pomoc Włochom i Grecji w kryzysie imigracyjnym, oraz przesiedleń uchodźców z obozów w Libanie. W części obejmującej przesiedlenia do tej pory schronienia udzielono w Irlandii 500 uchodźcom, w tym 463 z Syrii. Do 31 grudnia 2016 roku ma zostać sprowadzonych łącznie 520 osób.

 

- Podczas ostatniej naszej misji w Libanie wybrano odpowiednich kandydatów - powiedziała wicepremier Irlandii, minister sprawiedliwości Frances Fitzgerald.

 

W ramach programu relokacyjnego sprowadzono z Grecji w sumie 109 osób starających się o azyl, w tym 69 Syryjczyków, a do programu zakwalifikowano kolejnych 128. Obecnie trwają przygotowania do sprowadzenia ich na Zieloną Wyspę.

 

Resort tłumaczy opóźnienia

 

Przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości David Stanton potwierdził, że w unijnym programie doszło do opóźnień.

 

- Tempo (przyjmowania uchodźców - przyp. red.) w poprzednich miesiącach było dużo wolniejsze, niż wicepremier czy ja byśmy sobie życzyli. Trudności doświadczyła większość uczestniczących w programie krajów, nie tylko Irlandia. Powodem były na przykład problemy administracyjne w Grecji czy techniczne - związane z oceną bezpieczeństwa we Włoszech - wyjaśnił.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie