Atak na szyicki meczet w Kabulu. Co najmniej 27 zabitych

Świat
Atak na szyicki meczet w Kabulu. Co najmniej 27 zabitych
PAP/EPA/Jawad Jalali

Co najmniej 27 osób zginęło, a 35 zostało rannych w poniedziałek w zamachu samobójczym na szyicki meczet w stolicy Afganistanu Kabulu - podało afgańskie ministerstwo zdrowia. Eksplozja była niezwykle silna. Doszło do niej podczas obchodów święta Arbain.

Według przedstawicieli afgańskich władz zamachowiec samobójca wszedł do meczetu Bakir ul Olum, gdy wierni przygotowywali się do modłów.

 

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, ale w Arbain często dochodzi do zamachów dokonywanych przez sunnickich ekstremistów.

 

Arbain to jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego, czczonego przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Arbain znane jest także jako Czehelom (pers. czterdziesiętnica). Obchodzone jest ono w czterdzieści dni po święcie Aszura, czyli dniu śmierci Husajna w roku 680 w walce z wojskami kalifa Jazyda. Szyici uznają śmierć Alego za męczeństwo.

 

Szyici stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają oni głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie