Szczecin: korpus NATO rozpoczyna ćwiczenia "Compact Eagel 16"
Przeszło 500 żołnierzy rozpocznie w poniedziałek ćwiczenia w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie. "Compact Eagel 16" to pierwszy sprawdzian przygotowań jednostki do osiągnięcia wysokiej gotowości bojowej.
- Ćwiczenia odbywające się w Koszarach Bałtyckich przygotowują Korpus NATO do osiągnięcia statusu wysokiej gotowości bojowej, co oznacza skrócenie czasu w jakim mamy wykonać zadanie - powiedział major Zbigniew Garbacz ze szczecińskiego Korpusu.
- Dotychczas było to 180 dni, po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to 90 dni lub mniej. Osiągnięcie przez nas statusu musi nastąpić do końca 2017 r. - wyjaśnił.
Ćwiczenia na wypadek zaatakowania jednego z państw Sojuszu
- "Compact Eagel 16" to wewnętrzne ćwiczenie, sprawdzające nasz sztab i podległe jednostki. Scenariusz zakłada sytuację taktyczną, kiedy to jedno z państw Sojuszu NATO zostaje zaatakowane przez wroga i należy odpowiedzieć na to zagrożenie. Szczeciński Korpus ma zaplanować działania międzynarodowe, które mają zatrzymać przeciwnika - dodał major.
Garbacz podkreślił, że "ćwiczenia obejmują planowanie pracy systemów dowodzenia oraz zabezpieczenia logistycznego, bez fizycznego udziału wojsk w terenie". Na terenie Koszarów Bałtyckich w Szczecinie zostały rozwinięte stanowiska dowodzenia w wojskowych namiotach.
- W ćwiczeniu weźmie udział ponad 500 osób, m.in. z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, a także żołnierze z naszej brygady wsparcia dowodzenia i podległe jej jednostki z Wałcza oraz Prenzlau - wymienił.
Element przygotowań do "Saber Strike 17"
Jak zaznaczył major Garbacz, "Compact Eagel 16" to pierwsze ćwiczenie przygotowujące do ostatecznego egzaminu, którym będzie udział Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w ćwiczeniach "Saber Strike 17" w czerwcu przyszłego roku.
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.
Obecnie w Korpusie reprezentowane są 25 państwa, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze