Papież: Kościół ubogi w środki, bogaty w miłość

Świat
Papież: Kościół ubogi w środki, bogaty w miłość
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

- Kościół musi być gościnny, wolny, ubogi w środki i bogaty w miłość - mówił papież Franciszek w homilii. Wcześniej w niedzielę uroczyście zamknął Drzwi Święte w bazylice watykańskiej. Tym samym zakończył się Rok Święty dedykowany miłosierdziu.

Mszę na placu Świętego Piotra z okazji zamknięcia Roku Miłosierdzia papież odprawił z 16 nowymi kardynałami z pięciu kontynentów, których mianował podczas sobotniego konsystorza. Na mszę przybyli prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi.

 

W homilii nawiązując do przypadającej w niedzielę uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata papież mówił, że "wspaniałość Jego królestwa nie jest władzą według kryteriów świata, lecz Bożą miłością, miłością zdolną dotrzeć i uzdrowić wszystko".

 

- Tylko ta miłość pokonała i nadal pokonuje naszych wielkich nieprzyjaciół: grzech, śmierć, lęk - powiedział.

 

"Przyjąć Jezusa osobiście"

 

- Byłoby to jednak za mało, gdybyśmy wierzyli, że Jezus jest Królem wszechświata i centrum historii, nie czyniąc Go Panem naszego życia: wszystko to jest próżne, jeśli Go nie przyjmiemy osobiście i jeśli nie przyjmiemy także Jego sposobu panowania - dodał Franciszek.

 

Przyznał: "w obliczu okoliczności życia i naszych niespełnionych oczekiwań także i my możemy być kuszeni, by nabrać dystansu do królowania Jezusa". - Siła atrakcyjności władzy i sukcesu wydawała się łatwą i szybką drogą upowszechniania Ewangelii, a my zapominaliśmy w pośpiechu, jak działa królestwo Boże - oświadczył papież.

 

Wyraził przekonanie, że Rok Miłosierdzia zachęcił wszystkich do powrotu do tego, co jest istotne oraz do ponownego odkrycia "młodego i pięknego oblicza Kościoła". - Jaśnieje ono, kiedy jest on gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość, misyjny - przypomniał.

 

 

Rok Święty po raz pierwszy obchodził cały świat

 

Franciszek wzywał: "Prośmy o łaskę, byśmy nigdy nie zamykali drzwi pojednania i przebaczenia, ale abyśmy umieli przekraczać zło i rozbieżności, otwierając każdą możliwą drogę nadziei". Podkreślał, że ludzie Kościoła muszą budzić nadzieję i dawać szansę innym.

 

- Choć zamykają się Drzwi Święte, pozostaje otwarta dla nas na oścież prawdziwa brama miłosierdzia, którą jest serce Chrystusa - powiedział.

 

Po raz pierwszy z inicjatywy Franciszka Rok Święty obchodzono nie tylko w Watykanie, ale jednocześnie w diecezjach na całym świecie.

 

W poniedziałek ogłoszony zostanie list apostolski papieża, zatytułowany "Misericordia et misera". Podpis pod nim złożył na zakończenie niedzielnej mszy. List do całego Kościoła będzie podsumowaniem nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie