Ruszyły kursy samoobrony dla kobiet organizowane przez MON

Polska
Ruszyły kursy samoobrony dla kobiet organizowane przez MON
Polsat News

- Armia i społeczeństwo są coraz bardziej organizmem, które wzajemnie się przenika, przekazuje wartości i wspólnie działa - powiedział w Tomaszowie Mazowieckim szef MON Antoni Macierewicz. Wziął on udział w inauguracji pierwszej edycji dedykowanych kobietom szkoleń z technik samoobrony. Zajęcia poprowadzą instruktorzy Wojska Polskiego m.in. w zakresie walki wręcz.

W Tomaszowie Mazowieckim w zajęciach wzięli udział żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. ks. Józefa Poniatowskiego stacjonujący m.in. w tym mieście.

 

Jak podkreślił szef MON, ideą akcji jest sprawienie, by panie miały możliwość fachowego, bezpłatnego oczywiście dostępu do podstawowej wiedzy na temat samoobrony i rozwijania własnej sprawności i gotowości do stawiania czoła ewentualnemu przeciwnikowi. Według niego rozwijanie sprawności fizycznej, gotowości do ewentualnej obrony, przyda się każdej kobiecie, zarówno tej, która skończyła 18 lat, jak i tej w sile wieku, jak on sam. Szef MON ma 68 lat. Minister przyznał, iż cieszy się z akceptacji społecznej akcji, bo - jak mówił - zgłosiło się do niej kilka tysięcy kobiet.

 

"Polska jest bezpiecznym krajem"

 

- Liczymy, że będziemy rozwijali te działania w miarę zgłaszania się kolejnych. Liczymy, że będziemy mogli służyć polskim kobietom wszystkim tym, co siły zbrojne mają do zaoferowania dla zwiększenia stanu bezpieczeństwa poszczególnych osób, dla zwiększenia bezpieczeństwa stanu państwa - powiedział. Jak mówił, armia i społeczeństwo są coraz bardziej organizmem, które wzajemnie się przenika, przekazuje wartości i wspólnie działa. Podziękował wszystkim osobom, samorządom, wojsku, które zaangażowały się w akcje.

 

Powiedział, że Polska jest bezpiecznym krajem i prosił, aby nie sugerować, że te ćwiczenia są nakierowane na obronę zagrożeń z zewnątrz, zagrożeń terrorystycznych.

 

Obecna na pokazie wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Zofia Szymańska zwróciła uwagę, że kobiety są odważne i w wielu sytuacjach dają sobie doskonale radę. Ale są też sytuacje szczególne, kiedy jest zagrożone zdrowie lub życie, gdzie sama odwaga nie wystarczy. - Potrzebne jest opanowanie, spokój i właściwa reakcja obronna - powiedziała.

 

Dominika Figurska: ukłon w stronę kobiet

 

Na pokazie w Tomaszowie Mazowieckim obecna też była aktora Dominika Figurska, według której ta akcja "to wielki ukłon w stronę kobiet w Polsce". Jej zdaniem to ogromne zainteresowanie nią oznacza, że jest wielka potrzeba. - Kobiety chcą się czuć bezpieczne. To wielki ukłon wojska, które po raz pierwszy jest na wyciągnięcie ręki, które już nie jest wojskiem za murami, ale jest przy nas - dodała.

 

 

Do ćwiczeń w Tomaszowie Maz. zgłosiło się ponad 40 kobiet. W sobotnim pokazie udział wzięło ok. 30. Po jego zakończeniu szef MON zwrócił uwagę, że program należy trochę zmodyfikować, bo nie uwzględniono w nim obrony przed napastnikiem, którym może być dobrze wyszkolona kobieta.

 

Szkolenia w 30 miastach

 

Projekt realizowany będzie od 19 listopada br. do 3 czerwca 2017 r. w 30 obiektach wojskowych w Polsce m.in. Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Giżycku, Gliwicach, Krakowie, Koszalinie, Łasku, Międzyrzeczu, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Tomaszowie Mazowieckim, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

 

Kandydatki na szkolenie powinny mieć powyżej 18 lat, cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć polskie obywatelstwo i chcieć zdobywać nowe umiejętności. Wśród warunków uczestnictwa w szkoleniu są m.in. przedstawienie aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do udziału w praktycznych zajęciach walki wręcz, pisemne oświadczenie o odstąpieniu od roszczeń w stosunku do MON w razie kontuzji i posiadanie indywidualnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MON.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie