Moda na bakier z prawem. Kurtka z węża, torebka z krokodyla

Polska
Moda na bakier z prawem. Kurtka z węża, torebka z krokodyla
Izba Celna w Białej Podlaskiej

Funkcjonariusze celni z Terespola przechwycili kurtkę wykonaną ze skóry węży dusicieli oraz torebkę z krokodylej skóry. Znaleziska znajdowały się w samochodzie obywatela Rosji. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Celnicy na drogowym przejściu granicznym sprawdzali bagaże 46-letniego mieszkańca Moskwy. W samochodzie, oprócz rzeczy osobistych, mężczyzna przewoził też przedmioty należące do jego siostry. Tam właśnie znaleziono kurtkę i torebkę, które na mężczyznę sprowadziły poważne kłopoty.

 

Zwierzęta pod ścisłą ochroną

 

Zarówno węże dusiciele, ze skóry których została wykonana kurtka, jak i krokodyle, z których wykonana była torebka, są gatunkami objętymi międzynarodową, ścisłą ochroną. Przewóz tych zwierząt bądź materiałów wykonanych z ich ciał przez granicę możliwy jest tylko w przypadku posiadania odpowiedniego zezwolenia. W innym wypadku grozi bezwzględna konfiskata przedmiotów, a nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

Rosjanin tłumaczył się niewiedzą, co jednak nie zwalnia go z odpowiedzialności. Usłyszał już zarzut przestępstwa polegającego na przewożeniu przez granicę Unii Europejskiej okazu gatunku podlegającego ochronie bez wymaganego dokumentu.

 

polsatnews.pl

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie