Król puszczy wraca nad górny San. Żubry w Bieszczadach

Polska
Król puszczy wraca nad górny San. Żubry w Bieszczadach
Lasy Państwowe/Edward Marszałek

Jeszcze w tym roku do zagrody w Nadleśnictwie Stuposiany (Bieszczady) zostaną wpuszczone żubry. To kolejne działanie, podjęte m.in. przez leśników, aby zapewnić powrót "puszcz imperatora" nad górny San.

Restytucji stada żubrów w dolinie górnego Sanu w Nadleśnictwie Stuposiany poświęcono posiedzenie Komisji ds. ochrony i hodowli żubrów działającej jako organ doradczy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Zdecydowano o wsiedleniu jeszcze w tym roku do zagrody na terenie leśnictwa Sokoliki 8-10 osobników, które po okresie aklimatyzacji zostaną wypuszczone na wolność.

 

Żubry na wolności będą monitorowane


- Z wielu powodów jest to najlepsze miejsce; odległość od siedzib ludzkich, dróg i szlaków turystycznych, dostępność żeru, dostęp do wodopojów, przy jednoczesnej możliwości monitorowania zachowania się stada po wypuszczeniu na wolność - stwierdziła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, z upoważnienia ministra środowiska zarządzająca bieszczadzkimi stadami żubrów.


Odbudowywane stado będzie się składać z osobników odłowionych na terenie Nadleśnictwa Komańcza i z wychowanków zagrody pokazowej w Mucznem.

 

 

 

Stado żubrów zlikwidowane po odkryciu ogniska gruźlicy


W 2012 r. ze względu na konieczność likwidacji czynnego ogniska gruźlicy, zaczęto eliminację stada "Górny San". Zgodę na odstrzał wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, uwzględniając brak możliwości leczenia gruźlicy u zwierząt dzikich. Wyeliminowano wówczas 26 żubrów, w tym 16 w 2012 r. i 10 w 2013 r.


Zagrodę pokazową żubrów w Mucznem zbudowano w 2011 r. Pierwsze osobniki przyjechały tu 16 lutego 2012 r. Były to dwie krowy i jeden byk pochodzące z ogrodów zoologicznych w Szwajcarii. W marcu z Francji dojechały kolejne trzy żubry (dwie krowy i jeden byk).


Obecnie w zagrodzie znajduje się 16 osobników, z których 4-6 zasili wkrótce odtwarzane stado w dolinie górnego Sanu.

 

Największe na świecie stado wolno żyjące w górach


Liczebność żubrów w Bieszczadach określana jest na 350 osobników, to dwa razy więcej niż w 2002 r. Jest to największe na świecie wolno żyjące w górach stado żubrów.


Jak wynika z Księgi Rodowodowej Żubrów w Polsce żyje ok. 1600 żubrów. Obecnie w stadach zamkniętych  jest ich ponad 220 osobników, w stadach wolnych 1347 żubry.


polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie