Sezon świąteczny zapowiada się rekordowo. Także dzięki "500+"

Polska
Sezon świąteczny zapowiada się rekordowo. Także dzięki "500+"
Flickr.com/Andy

Rodzinne budżety świąteczne są średnio 8 proc. większe niż rok temu. Jednym z powodów boomu jest program "500+" - pisze "Rzeczpospolita". Sezon zakupów bożonarodzeniowych to najważniejszy okres dla branży handlowej w roku. Dla niektórych segmentów rynku, jak choćby jubilerów, grudzień daje obroty nawet na poziomie kwartału.

Po tegorocznym sezonie firmy dużo sobie obiecują, głównie z powodu wpompowanych w gospodarkę 17 mld zł, jakie rząd wyda w 2016 r. z tytułu programu "500+". Pierwsze badania potwierdzają, że tegoroczny sezon zapowiada się rekordowo.

 

Statystyczna polska rodzina planuje wydatki na poziomie 1,5 tys. zł, czyli o 8 proc. większe niż rok temu.

 

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS), to o 100 zł więcej, niż wynikało z ubiegłorocznych deklaracji. W sumie świąteczne wydatki wyniosą 20,1 mld zł wobec 18,6 mld zł w 2015 r.

 

Święty Mikołaj potrzebny od zaraz

 

Sypią się przedświąteczne oferty pracy i będzie ich przybywać. Zwiększone potrzeby mają nie tylko firmy kurierskie - dodaje "Puls Biznesu".

 

Przed świętami rozkwit przeżywa branża handlowa i kurierska. Na ten okres firmy poszukują m.in. dodatkowych pakowaczy, magazynierów, osób do rozładunku towarów, prowadzenia dla klientów testów promocyjnych, degustacji, dostarczycieli przesyłek. Jednak nie tylko w tych sektorach potrzeba rąk do pracy.

 

Gorąco również w gastronomii i hotelarstwie

 

- Zarówno osoby prywatne, jak i firmy przygotowujące przedświąteczne spotkania dla pracowników chętnie korzystają z usług restauracji i firm cateringowych, które dostarczają gotowe potrawy wigilijne do domu lub biura - stwierdziła Marta Pilipowicz, dyrektor regionu w LeasingTeam.

 

- W branży gastronomicznej i hotelarskiej najbardziej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna, np. do lepienia pierogów wigilijnych i osoby sprzątające. Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22 grudnia do 7 stycznia - dodała.

 

O pracowników nie jest jednak łatwo. Trzeba o nich zabiegać, nie tylko atrakcyjnymi stawkami, także legalną formą zatrudnienia. Według LeasingTeam będą dominować umowy-zlecenia oraz praca tymczasowa.

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie