Putin: celem Rosji neutralizacja zagrożeń dla jej bezpieczeństwa

Świat
Putin: celem Rosji neutralizacja zagrożeń dla jej bezpieczeństwa
PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV

- Naszym zadaniem jest skuteczne neutralizowanie wszelkich zagrożeń militarnych dla bezpieczeństwa Rosji, w tym związanych z tworzeniem strategicznej obrony przeciwrakietowej, realizacją koncepcji globalnego uderzenia, prowadzeniem wojen informacyjnych - powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Obrony i sztabu generalnego.

- Będziemy czynić wszystko, co niezbędne, by zapewnić strategiczną równowagę sił. Próby zmienienia i obalenia jej uważamy za nadzwyczaj niebezpieczne - podkreślił prezydent. Według niego równowaga sił stworzona na przełomie lat 40. i 50. "pozwoliła światu na uniknięcie wielkich konfliktów zbrojnych".

 

Putin zapowiedział, otwierając spotkanie, że będzie ono dotyczyć przebiegu prac nad tworzeniem perspektywicznych rodzajów uzbrojenia. Ocenił, że czołowe kraje świata stosują najnowocześniejsze technologie i osiągnięcia nauki w celu wzmocnienia swego potencjału militarnego. Wspomniał o badaniach nad bronią opracowaną według nowych zasad fizyki, która - jak mówił - "daje możliwość selektywnego, punktowego wpływania na krytycznie ważne elementy uzbrojenia, sprzętu, obiektów infrastruktury przypuszczalnego przeciwnika". - Podobne badania, tak jak i w innych krajach, prowadzone są także w Rosji - oświadczył.

 

W spotkaniu z szefem państwa uczestniczą minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow, niedawno powołany wiceszef administracji prezydenta Siergiej Kirijenko i były szef tej administracji Siergiej Iwanow.

 

Putin powiedział również, że Rosja w projektowaniu i tworzeniu perspektywicznych systemów uzbrojenia "ściśle i nieustannie przestrzega odpowiednich zobowiązań międzynarodowych". Ocenił, że "niektóre kraje", których nazw nie wymienił, "przekreślają wcześniejsze ustalenia, na przykład w sferze obrony przeciwrakietowej".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie