Co, jeśli Mikołaj zapomniał o świętach? "Najsmutniejsza" kampania społeczna wzrusza Brytyjczyków

Świat
Co, jeśli Mikołaj zapomniał o świętach? "Najsmutniejsza" kampania społeczna wzrusza Brytyjczyków
Alzheimer’s Research UK

Kilkuletnia Freya dorasta w świecie, w którym Święty Mikołaj przestał odwiedzać dzieci. Dowiaduje się, że wszystko przez chorobę, demencję, która sprawiła, że Święty zaczął mylić adresy i prezenty. Zasmucona dziewczynka marzy o tym, by Mikołaj wrócił do zdrowia. Wierzy, że dzięki badaniom i leczeniu będzie to możliwe.

To nie scenariusz bajki dla dzieci, mimo, że dwuminutowy film powstał w studiu Aardman Animations, które zasłynęło m.in. z produkcji o przygodach Wallace i Gromita. To kampania społeczna, która właśnie emitowana jest w brytyjskiej telewizji i już doczekała się miana "najsmutniejszej" w historii. Przedstawia bowiem wigilijną opowieść jakiej świat jeszcze nie znał - o tym, jak magia świąt przepada wraz z rozwojem choroby Alzheimera u Świętego Mikołaja.

 

Spot jest emitowany po godz. 21. Twórcy kampanii nie chcą bowiem "zasmucać dzieci".

 

Prowokują, by zwrócić uwagę na problem

 

Alzheimer’s Research UK, czyli brytyjska organizacja zajmująca się propagowaniem wiedzy na temat Alzheimera i zbierająca środki na badania nad chorobą, postanowiła wykorzystać Św. Mikołaja, postać, bez której dzieci nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem Alzheimera, choroby, która – jak wyjaśniają – może dotknąć każdego. Świętego Mikołaja także.

 

Twórcom kampanii oprócz wysłania w świat apeli o wsparcie finansowe badań nad Alzheimerem, zależało także na tym, by uświadomić chorym i ich rodzinom, jak ważna jest opieka lekarska.

 

- Demencja jest jednym z najbardziej przerażających schorzeń. Ale sądzenie, że jest nieodłączną częścią starzenia się, jest nieporozumieniem - stwierdził Hillary Evans, szef Alzheimera Research UK, organizacji, która także z tym stereotypem chce walczyć.

 

Polski problem

 

Szacuje się, że w Polsce pół miliona ludzi cierpi na różnego rodzaju choroby demencyjne. Około 60 proc z nich to przypadki choroby Alzheimera.

 

Jak powiedział polsatnews.pl Zbigniew Tomczak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, "bardzo dużo, a  niestety tylko 10-20 proc. z nich jest zdiagnozowanych".

 

Choroba Alzheimera dotyczy około 10 proc. osób powyżej 65. roku życia i prawie połowy powyżej 80. roku życia. W mózgu osoby chorej powstają toksyczne dla komórek nerwowych blaszki beta-amyloidu oraz rozwija się przewlekły stan zapalny. Obserwuje się postępujące uszkodzenie komórek nerwowych, jak również ich połączeń (synaps), które prowadzą do wystąpienia licznych objawów chorobowych.

 

 

 

polsatnews.pl

jak/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie