Tysiącletnia łódź. Mógł nią pływać Mieszko I

Technologie

Z dna jeziora Lednickiego wydobyto w poniedziałek pochodzącą z X wieku łódź jednopienną. Dłubanka prawdopodobnie została wykonana przez jednego z rzemieślników, którzy związany byli z dworem Mieszka I - powiedział dr Krzysztof Radka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydobyta z jeziora tzw. dłubanka ma ok. 10 m długości. Wykonana została z jednego pnia drewna lipowego. Upływ czasu, nietrwałość materiału, działające na nią przez ten czas środowisko wodne i upadające na łódź belki dawnego mostu poznańskiego, spowodowały liczne pęknięcia.

 

Wydobyta w kawałkach

 

Z tego względu obiekt został wydobyty w kilku elementach.

 

Kierownik zakładu archeologii podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr hab. Andrzej Pydyn powiedział, że łódź została odnaleziona w czasie wcześniejszych badań.

 

- Zlokalizowaliśmy ją już w latach 90. W wyniku współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Historii Polski z Warszawy została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji - powiedział naukowiec.

 

Łódź dworu Mieszka I

 

Dr Krzysztof Radka z zakładu archeologii podwodnej tego uniwersytetu podkreślił, że historia łodzi sięga być może końca X wieku i prawdopodobnie została ona zrobiona przez jednego z rzemieślników, którzy związany byli z dworem Mieszka I.

 

Akcja wydobycia łodzi rozpoczęła się na początku października. Ze względu jednak na stan obiektu był to niezwykle skomplikowany i długotrwały proces.

 

Dłubanka trafi do Warszawy

 

Obiekt w poniedziałek został przewieziony do Torunia. Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich łódź będzie eksponatem wystawy stałej w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako wieloletni depozyt przekazany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie