Sąd wstrzymał decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte

Polska
Sąd wstrzymał decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte
Polsat News

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał do czasu rozpoznania decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Postanowienie to jest nieprawomocne, dotyczy skargi dyrekcji muzeum na decyzję MKiDN. Ministerstwo oświadczyło, że decyzja o połączeniu jest zgodna z przepisami i interesem publicznym.

Postanowienie WSA zostało wydane w czwartek - "w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom". W ocenie sądu mogłoby do nich dojść, gdyby MKiDN zdecydował się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 r.

 

Rozprawa najprawdopodobniej w przyszłym roku

 

Rozpoznanie sprawy przez WSA z udziałem stron - jak tłumaczył Dominik Niewirowski, starszy specjalista z Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie - może nastąpić w przyszłym roku.

 

- Jeżeli żadna ze stron nie wniesie zażalenia na czwartkowe postanowienie , to jak się to postanowienie uprawomocni, to będzie można wyznaczyć termin rozprawy - powiedział Niewirowski.

 

"Połącznie przyniesie duże straty"

 

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - jak poinformowała w drugiej połowie września br. - zaskarżyła decyzję ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem skarżących decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty.

 

Skarga odnosi się do wydanego 6 września przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego rozporządzenia, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

 

Na decyzję WSA zareagował już resort kultury. "Po przeanalizowaniu szczegółowego uzasadnienia postanowienia WSA podejmie stosowne działania prawne. W ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzenie dotyczące połączenia muzeów jest zgodne z przepisami oraz interesem publicznym, a jego uzasadnieniem są racje ekonomiczne i organizacyjne" - poinformował rzecznik ministerstwa Radosław Różycki.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie