Ruszyli w góry z lornetkami i policzyli kozice. Są już wyniki

Polska
Ruszyli w góry z lornetkami i policzyli kozice. Są już wyniki
Pixabay

Listopadowe liczenie kozic wykazało, że, w całych Tatrach żyje 1367 tych rzadkich zwierząt. - Szczególnie cieszy nas, że od kilku lat obserwujemy stabilną liczbę kozic w Tatrach. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku obserwowaliśmy drastyczny spadek pogłowia kozic w naszych górach. Wówczas naliczyliśmy tylko około 250 sztuk - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Jesienią 2014 r. doliczono się w Tatrach 1389 kozic, a w ubiegłym roku było ich 1345 sztuk.

 

Akcja liczenia kozic przeprowadzana jest wspólnie przez Tatrzański Park Narodowy i słowacki, bliźniaczy park. Kozice liczy się dwa razy w roku; na wiosnę, aby sprawdzić, ile młodych przyszło na świat, oraz jesienią, kiedy określana jest liczebność populacji.

 

Liczenie kozic przeprowadzono po obu stronach Tatr równocześnie 8 listopada, kiedy Tatry były pokryte śniegiem. Po polskiej stronie zanotowano 364 kozice, a po stronie słowackiej 1003. Przyrodnicy podkreślają jednak, że zwierzęta nie znają granic, a kozice bytują w wysokich partiach gór, często przy głównej grani Tatr, gdzie przebiega granica państwowa.

 

220 obserwatorów

 

W liczenie kozic zaangażowani są niemal wszyscy pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Razem ze Słowakami w liczeniu co roku bierze udział blisko 220 obserwatorów. Akcja polega na tym, że teren Tatr dzielony jest na rejony obserwacyjne, w które udają się zespoły wyposażone w lornetki i specjalne karty obserwacyjne, na których zapisuje się liczbę osobników, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć czy wiek osobników. Dokładność wyników zależy w znacznej mierze od dobrej pogody.

 

Akcje liczenia kozic przez dwa bliźniacze parki narodowe są prowadzone od 1957 roku. Kozica jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce, zwane capami, żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie