Media: Merkel ogłosi w niedzielę, czy będzie się ubiegać o reelekcję

Świat
Media: Merkel ogłosi w niedzielę, czy będzie się ubiegać o reelekcję
EPA/WOLFGANG KUMM

Angela Merkel ogłosi w najbliższą niedzielę na spotkaniu władz swej partii CDU, czy w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu będzie się ubiegać po raz czwarty o fotel kanclerza Niemiec - podały w czwartek dzienniki grupy medialnej Redaktionsnetzwerk.

Redakcje powołują się na anonimowe źródło w prezydium CDU. Dwudniowe posiedzenie władz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, której Merkel jest przewodniczącą, rozpoczyna się w niedzielę. Ogłoszenie decyzji ma być połączone z przyjęciem perspektywicznego programu partii do roku 2021.

 

Do grupy medialnej należą m. in. "Leipziger Volkszeitung", "Ostsee-Zeitung", "Hannoversche Allgemeine Zeitung", "Maerkische Allgemeine Zeitung".

 

Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen powiedział we wtorek w wywiadzie dla telewizji amerykańskiej CNN, że kanclerz Merkel będzie się ubiegała o kolejną reelekcję. Przedstawiciele władz CDU zdementowali jednak tę informację.

 

"Filar zachodniego systemu politycznego"

 

Merkel odmawiała jak dotąd zajęcia jednoznacznego stanowiska, powtarzając, że ogłosi swoją decyzję "we właściwym czasie".

 

Roettgen, który należy do jej bliskich współpracowników, powiedział, że Merkel jest "filarem zachodniego systemu politycznego" i działa jako globalny gracz. - Będzie kandydowała - postąpi jak odpowiedzialny przywódca" - zapewnił deputowany CDU.

 

Angela Merkel kieruje niemieckim rządem od 11 lat. Jej dawniej niekwestionowana popularność ucierpiała w zeszłym roku z powodu forsowanej przez nią polityki migracyjnej, krytykowanej przez znaczną część obywateli. Nadal jednak większość obywateli opowiada się za pozostaniem jej na stanowisku kanclerza.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie