"Łowcy cieni" z CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która wyłudziła 120 mln zł

Polska
"Łowcy cieni" z CBŚP zatrzymali szefa grupy przestępczej, która wyłudziła 120 mln zł
CBŚP

34-letniego Grzegorza H., lidera grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od przedsiębiorców w Szwecji i w Polsce zatrzymali tzw. "łowcy cieni" przy współpracy z Europolem i wydziałem do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP.

Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, za liczne oszustwa, których dopuścił się w obu krajach.

 

- Policjanci CBŚP po wielomiesięcznym rozpracowaniu prowadzonym przez wydział do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP, policję szwedzką i Europol ustalili, że poszukiwany ENA przez szwedzki wymiar sprawiedliwości Grzegorz H. ukrywa się w jednym z mieszkań budynku w Poznaniu. Rano "łowcy cieni" wraz z kolegami z Poznania weszli, więc do mieszkania i zatrzymali mężczyznę, który nie stawiał oporu - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

Oszustwa przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania

 

Jednocześnie w Szwecji miały miejsce zatrzymania innych członków tej międzynarodowej grupy. Grzegorz H. był liderem zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce i Szwecji, która trudniła się oszustwami m.in. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania.

 

- Rozbicie grupy przestępczej było wynikiem wielomiesięcznego śledztwa i działań operacyjnych policji szwedzkiej i polskiej. Jak ustalili do tej pory śledczy, w wyniku działalności grupy wyłudzono ponad 250 mln koron szwedzkich (120mln złotych) - dodała Hamelusz.

Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2015 r., dzięki pieniądzom z działalności przestępczej. Obecnie Grzegorz H. czeka na procedurę ekstradycyjną do Szwecji.

 

"Łowcy cieni" to policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, tworzący elitarną, tajną komórkę. Odnajdują i zatrzymują tych przestępców, którzy na listach poszukiwawczych zajmują najwyższe miejsca, często poszukiwanych od wielu lat.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie