Jawność oświadczeń majątkowych. Senat przyjął poprawki do ustawy o statusie sędziów TK

Polska
Jawność oświadczeń majątkowych. Senat przyjął poprawki do ustawy o statusie sędziów TK
Polsat News

Senat przyjął poprawki autorstwa PiS, które wprowadzają m.in. jawność ich oświadczeń majątkowych oraz sędziom TK w stanie spoczynku pozostawiają prawo wypowiadania się w sprawach publicznych. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Za ustawą wraz z poprawkami opowiedziało się 56 senatorów, 25 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek PO o odrzucenie ustawy. Odrzucono też poprawki złożone przez PO.

 

Najważniejsze przyjęte poprawki głoszą, że sędzia TK w stanie spoczynku zachowałby prawo wypowiadania się w sprawach publicznych, a ponadto nie miałby ograniczenia podejmowania zatrudnienia jako pracownik naukowy tylko u jednego pracodawcy (co ma obowiązywać czynnego sędziego).

 

Postępowanie dyscyplinarne po opinii prezesa SN

 

Według innej poprawki, prezydent musiałby zasięgać opinii I prezesa Sądu Najwyższego, gdyby chciał, na wniosek Prokuratora Generalnego, wystąpić o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK. Kolejna przyjęta poprawka stanowi, że zyski z akcji i udziałów w spółkach sędzia TK przekazuje na cele publiczne, albo - co jest istotą poprawki - na specjalne konto, z którego będzie mógł czerpać środki po końcu kadencji.

 

Ustawę o statusie sędziów Trybunały Konstytucyjnego Sejm przyjął 4 listopada. Odrzucono wtedy poprawki opozycji - by odrzucić cały projekt oraz by skreślić kwestionowane przez nią zapisy.

 

Nowe zasady wyłaniania kandydata na prezesa TK określa m.in. złożony pod koniec października przez posłów PiS projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK - sejmowe prace nad nim trwają.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie