"Chcemy promować polski produkt". "Najlepsze, bo polskie". Prezydent otworzył Kongres 590

Biznes
"Chcemy promować polski produkt".  "Najlepsze, bo polskie". Prezydent otworzył Kongres 590
Polsat News

- Chciałbym, żeby ci, którzy wyjechali poza granice Polski, wrócili do kraju ze swoimi doświadczeniami, a czasem także z zarobionymi już pieniędzmi - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda otwierając gospodarczy Kongres 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Zaznaczył, iż państwo chce promować polski produkt i przedsiębiorczość. Premier Beata Szydło dodała, że największym kapitałem Polski są ludzie.

"Bardzo często mówiliśmy w kampanii i później o tym, że właśnie musimy szukać takiego efektu synergii po to, żeby uwolnić energię Polaków, oczywiście uwolnić energię tych najmłodszych, tych, którzy dopiero wchodzą w swoje życie dorosłe, także w swoje życie zawodowe, wykształconych w naszym kraju młodych ludzi, ale także tych Polaków, którzy kształcili się poza granicami - podkreślił Duda.

 

Wskazał, że Podkarpacie, gdzie odbywa się kongres, jest przykładem takiego regionu Polski, skąd wyjechało wielu młodych ludzi i gdzie wielu tych młodych ludzi zainwestowało swoje pieniądze, budując domy, wierząc w to, że będą kiedyś mieli warunki do tego, aby do niego wrócić i się rozwijać.

 

- Chciałbym, żebyśmy do tego trendu zdołali doprowadzić. Żeby był właśnie ten efekt synergii, współdziałania pomiędzy władzą publiczną a sektorem gospodarczym, który uruchomi ten wielki potencjał tkwiący w Polakach - powiedział prezydent.

 

Rozmowy o przyjaznym systemie podatkowym

 

Dodał, że innowacyjną gospodarkę starają się budować nie tylko młodzi, ale także rodzinne firmy i rodzice tych młodych, zwykli rzemieślnicy oraz wielu polskich przedsiębiorców, "którzy od lat sumiennie właśnie działając etycznie starali się walczyć o swój osobisty i rodzinny sukces, przyczyniając się bez wątpienia do budowania polskiego Produktu Krajowego Brutto, budowania polskiej gospodarki”.

 

Duda wskazał, że oni i to, jak im pomóc, jak stworzyć przyjazny dla nich system podatkowy, będą tematem dyskusji w Jasionce.

 

Premier Beacie Szydło, wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, rządowi i większości parlamentarnej prezydent podziękował za działania już wykonane. - To obniżenie podatku CIT dla mikroprzedsiębiorców do 15 proc., to przygotowywane w tej chwili zmiany podatkowe, które będą miały charakter proinwestycyjny. To działania w kierunku podniesienia jakości życia polskich rodzin, choćby poprzez program 500 Plus, czy program darmowych leków dla seniorów - mówił.

 

Zastrzegł, że "ten wielki projekt PiS, który w tej chwili wszyscy realizujemy, dopiero się rozpoczął".

 

Andrzej Duda odniósł się też do nazwy kongresu, czyli liczby 590, która na kodzie paskowym oznacza, iż dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce.

 

- To właśnie polski produkt chcemy promować, to właśnie polską przedsiębiorczość chcemy promować, oczywiście zapraszając jednocześnie inwestorów zagranicznych" - zapowiedział.

 

- Było już takie hasło: Dobre, bo Polskie. Ja wierzę w to głęboko, że będziemy mogli spokojnie mówić: Najlepsze, bo polskie - podsumował prezydent.

 

Podkarpacie polską Bawarią

 

Premier Szydło powiedziała, iż "bardzo często mówi się, że Podkarpacie to jest polska Bawaria". - Moim marzeniem i ambicją jest, żeby - kiedy będę kończyć pracę jako premier - mówiono: Bawaria? Tak, to takie niemieckie Podkarpacie - powiedziała Szydło. 

 

Zdaniem Szydło region Podkarpacia łączy nowoczesność i tradycję. - Nowoczesność i wartości to na czym nam zależy, co w tej chwili dla polskiego rządu, pana prezydenta, jest najistotniejsze. Budujemy nowoczesną Polskę, opartą na wartościach i tradycji - zaakcentowała.

 

Czas na odpowiedzialny rozwój

 

Przypomniała, że w środę minął pierwszy rok rządów PiS. - To było dobre 12 miesięcy, kiedy ciężko pracując, zajęliśmy się sprawami zwykłych ludzi. Ten pierwszy czas był poświęcony przede wszystkim wzmacnianiu polskich rodzin, budowaniu ich godnego życia, ich stabilizacji i bezpieczeństwa. Od dzisiaj przechodzimy do drugiego etapu, a ten drugi etap nazywa się odpowiedzialny rozwój - podkreśliła.

 

- Odpowiedzialny rozwój będzie naszym priorytetem przez kolejne miesiące naszej pracy - zadeklarowała szefowa rządu. Jak oceniła, obowiązkiem rządu jest działać na rzecz obywateli.

 

"Najlepsze to polskie"

 

Szydło oświadczyła, że na kongresie spotykają się polskie władze, samorządowcy z polskimi firmami, które oparte są przede wszystkim na tradycjach rodzinnych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w biznesie. "Są również (tutaj) przedstawiciele dużych, polskich przedsiębiorstw i spółek rozwiniętych, dobrze dających sobie radę na rynkach światowych" - zaznaczyła.

 

- Łączymy tutaj w tym miejscu to, co najlepsze, a najlepsze to polskie  - przekonywała szefowa rządu.

 

Poinformowała, że na początek przyszłego roku planowany jest kongres innowatorów w Warszawie, gdzie zjadą się młodzi ludzie z państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

- Będą rozmawiali ze sobą, będą porównywali swoje doświadczenie, budowali pozycję Polski jako państwa innowacyjności - poinformowała premier.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie