Rosja: Sąd Najwyższy uchylił wyrok na Aleksieja Nawalnego

Świat
Rosja: Sąd Najwyższy uchylił wyrok na Aleksieja  Nawalnego
Wikipedia.org/MItya Aleshkovskiy

Sąd Najwyższy Rosji uchylił w środę wyrok wobec jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, skazanego w 2013 roku na pięć lat łagru i grzywnę w wysokości 500 tys. rubli za zdefraudowanie 30 mln rubli (460 tys. USD) z państwowej spółki Kirowles.

Sąd Najwyższy zajął się tą sprawą po tym, jak w lutym tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu oraz zarządził wypłacenie mu 56 tys. euro kosztów sądowych i poniesionych szkód.

 

W opinii Trybunału wyrok rosyjskiego sądu był "arbitralny" i można się obawiać, że "miał polityczny charakter".

 

Sąd wyższej instancji zawiesił wykonanie kary na pięć lat

 

Obecnie Sąd Najwyższy uznał, że wystąpiły nowe okoliczności i sprawa ma być ponownie rozpatrzona w sądzie, w którym proces toczył się w lipcu 2013 roku.

 

W procesie w 2013 roku sąd obwodowy w Kirowie, mieście położonym 900 km na wschód od Moskwy, skazał Nawalnego na pięć lat pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek i grzywnę. Sąd wyższej instancji utrzymał wyrok, ale zawiesił wykonanie kary na pięć lat.

 

Nawalny, który od lat oskarża rosyjskie elity władzy o korupcję, wyraził opinię, że odsyłając sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Kirowie Sąd Najwyższy nie wypełnił zalecenia ETPC.

 

Adwokat, bloger i bojownik

 

- Sprawa została zweryfikowana w szczegółach i powinienem zostać uniewinniony. Dzisiejsza decyzja została wydana w jedynym celu - aby zmusić mnie do powrotu do Kirowa na rozprawę i tym samym utrudnić moją działalność polityczną - powiedział Nawalny.

 

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie