Projektanci i kamieniarze przygotowują nowy sarkofag dla prezydenta Kaczyńskiego i jego żony. Mają trzy dni

Polska
Projektanci i kamieniarze przygotowują nowy sarkofag dla prezydenta Kaczyńskiego i jego żony. Mają trzy dni
PAP/Jacek Bednarczyk
Nowy sarkofag będzie można w razie potrzeby otworzyć od góry.

Sarkofag pary prezydenckiej w katedrze na Wawelu został zdemontowany, rozpoczęły się prace nad nowym, który musi powstać przed zaplanowanym na piątek wieczór ponownym pochówkiem Lecha i Marii Kaczyńskich. W krypcie pozostała jedynie granitowa podstawa pod sarkofag.

- Po wczorajszej decyzji o demontażu sarkofagu musimy działać bardzo szybko. Zatrudniona została firma konserwatorska, która za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków wykonała prace: odjęte zostały płyty boczne i górna sarkofagu - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

 

Płyty odbierze przedstawiciel rządu

 

- Zabezpieczone płyty złożyliśmy w magazynach katedry. Zostaną one przekazane przedstawicielowi rządu, który przewiezie sarkofag do stosownego miejsca. Uczyniliśmy tak, dlatego że ten sarkofagu przez sześć lat wpisał się w historię tego miejsca i ludzkie serca - podkreślił ks. Sochacki.

 

Proboszcz stwierdził, że nie ma informacji, jakie będą dalsze losy sarkofagu.

 

Sarkofag "nierozbieralny"

 

Ks. Sochacki stanowczo odpiera także zarzut, że sarkofag uszkodzili kamieniarze, którzy rozbierali go przed ekshumacją pary prezydenckiej. - Przygotowywaliśmy się do tego, wielokrotnie zasięgaliśmy opinii kamieniarzy, wracaliśmy do projektu, rozmawialiśmy także z jego wykonawcami. Wszyscy mieliśmy świadomość, że ta operacja będzie trudna. Chcę stanowczo powiedzieć, że to nie kamieniarze, ani nie firma, który pracowała przy ekshumacji, dokonała jakichś zniszczeń. Sarkofag nie został zniszczony, ale zastosowana w nim konstrukcja była nierozbieralna - podkreślił proboszcz.

 

Nowy będzie otwierany od góry

 

Projektanci i kamieniarz pracują już nad nowym sarkofagiem. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, będzie go można w razie potrzeby otwierać od góry. Sarkofag zostanie wykonany z marmuru karraryjskiego - białego z delikatnymi żyłkami. Sarkofag ma być elegancki i skromny. Będzie montowany w krypcie w nocy z czwartku na piątek - trudnym zadaniem będzie m.in. zniesienie marmurowych, ciężkich płyt do krypty.

 

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował nowy sarkofag, zostanie to obliczone już po jego wykonaniu przez powołaną do tego komisję - poinformował ks. Sochacki.

 

Nowy sarkofag pary prezydenckiej zaprojektuje Marta Witosławską, pochodząca z Mszany Dolnej  (Małopolskie) architekt i muzyk, która w 2010 roku przygotowała projekt poprzedniego sarkofagu oraz współpracowała wcześniej z Kościołem i Wawelem. Nowy sarkofag zostanie zaprojektowany we współpracy z warszawskim artystą rzeźbiarzem Markiem Moderauem.

 

Pogrzeb pary prezydenckiej w piątek

 

Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się w piątek o godz. 19. W krypcie św. Leonarda zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W pochówku mają uczestniczyć najbliższa rodzina i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego oraz prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i premier Beata Szydło.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie