Połączone komisje poparły projekt uchwały ws. alokacji uchodźców

Polska
Połączone komisje poparły projekt uchwały ws. alokacji uchodźców
Flickr/Freedom House/Public Domain

Komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. UE pozytywnie zarekomendowały projekt uchwały sprzeciwiającej się "próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów" przez UE oraz karom finansowym. Posłowie zgłosili do projektu jedną poprawkę.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych oraz komisja ds. Unii Europejskiej rozpatrywały w środę komisyjny projekt uchwały w sprawie propozycji ustanowienia unijnego korekcyjnego mechanizmu alokacji uchodźców oraz mechanizmu solidarności finansowej.

 

Polska nadal zaangażowana w rozwiązanie kryzysu

 

Posłowie wprowadzili do projektu uchwały poprawkę zaproponowaną przez posłankę Nowoczesnej Martę Golbik o treści: "Sejm zwraca jednocześnie uwagę, że Rzeczpospolita Polska nie uchyla się od zaangażowania w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, w tym w szczególności w zaangażowanie finansowe na rzecz państw trzecich w celu zapobiegania przyczynom kryzysu migracyjnego, oraz ochronę zewnętrznych granic UE".

 

- Nowoczesna jest również przeciwna mechanizmowi automatycznej alokacji (...), ale uważam, że dobrze by było zaznaczyć, jaka pomoc jest udzielana z naszej strony. Ponieważ są osoby, które zarówno będą tę uchwalę przyjmowały, ale też zapoznawały się z tą uchwałą i nie muszą znać tego rozporządzenia, wolałabym żeby to nie było tak jednostronne, że wszystko odrzucamy. Sugeruję, żeby ująć pomoc, która jest udzielana - powiedziała Golbik.

 

Bez "stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów"

 

Według projektu, Sejm w pełni podtrzymuje swe stanowisko z kwietnia 2016 r. w sprawie polityki imigracyjnej Polski, w którym sprzeciwił się "jakimkolwiek próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów".

 

Projekt głosi, że Sejm "stanowczo sprzeciwia się tym samym propozycji ustanowienia korekcyjnego mechanizmu alokacji uchodźców" i wskazuje, że wprowadzenie takiego systemu redystrybucji migrantów mogłoby "doprowadzić do zwiększenia napływu nielegalnych imigrantów na teren UE".

 

"Sejm RP uważa ponadto, że w żadnej mierze nie może zostać zaakceptowana propozycja ustanowienia mechanizmu solidarności finansowej za czasowe zawieszenie udziału państwa w systemie alokacji" - głosi projekt.

 

W projekcie zapisano także, że Sejm stoi na stanowisku, iż przyjęcie projektowanego rozporządzenia stanowiłoby pogwałcenie wynikających z traktatów kompetencji państw członkowskich w zakresie systemu zabezpieczeń społecznych, polityki bezpieczeństwa wewnętrznego oraz polityki integracyjnej.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie