Platforma traci kolejnego posła. Marek Sowa przeszedł do Nowoczesnej

Polska
Platforma traci kolejnego posła. Marek Sowa przeszedł do Nowoczesnej
Flickr/AmCham Poland Kraków Branch/CC BY SA 2.0

Poseł na Sejm RP Marek Sowa zmienił barwy partyjne. Były marszałek województwa małopolskiego przeszedł z Platformy Obywatelskiej do Nowoczesnej. O swojej decyzji poinformował na wspólnej konferencji z Ryszardem Petru.

W 2006 roku uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego z listy Platformy Obywatelskiej. W latach 2006–2010 wchodził w skład zarządu województwa, a do listopada 2015 pełnił funkcję marszałka województwa małopolskiego.

 

W październiku 2015 wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu chrzanowskim. Otrzymał wówczas 20 867 głosów i uzyskał mandat poselski, rezygnując z funkcji marszałka województwa.

 

Sowa powiedział, że gdy jedenaście lat temu wstępował do Platformy Obywatelskiej, była to "formacja pełna inicjatyw, otwarta na opinie różnego rodzaju i postawy". - Dla tej formacji chciałem pracować i spotkałem tam wielu dobrych i interesujących ludzi (...) To, co jest dzisiaj, ta inicjatywa, pasja, energia, jest po stronie klubu Nowoczesna. Platforma, sami państwo widzicie, od roku czasu pod nowym kierownictwem dryfuje - ocenił Sowa.

 

Dodał, że jako poseł Nowoczesnej zamierza pracować na rzecz Małopolski. - Będę chciał swoim zaangażowaniem odwdzięczyć się za zaufanie, które otrzymałem - podkreślił.

 

Coraz mniej posłów


Nie jest to pierwszy poseł, który w tej kadencji opuścił szeregi PO. We wrześniu Stanisław Huskowski, Jacek Protasiewicz, Michał Kamiński zostali wykluczeni z partii. Razem ze Stefanem Niesiołowskim założyli koło Europejscy Demokraci. Miesiąc po powstaniu koła założyli stowarzyszenie o tej samej nazwie.

 

Po tym transferze Platforma Obywatelska ma 132 posłów i pozostaje drugą siłą w parlamencie. Na czele jest Prawo i Sprawiedliwość z 234 mandatami poselskimi. Kukiz'15 ma 36 posłów, Nowoczesna 31, a Polskie Stronnictwo Ludowe 16. Czterech posłów skupia koło Europejskich Demokratów, trzech Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, a czterech posłów VIII kadencji Sejmu jest niezrzeszonych.

 

 

 

polsatnews.pl, PAP

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie