Krzyż celtycki z hasłem "white pride" propaguje sport, nie rasizm. Zdaniem prokuratora z Łodzi

Polska
Krzyż celtycki z hasłem "white pride" propaguje sport, nie rasizm. Zdaniem prokuratora z Łodzi
Facebook/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

"W 2013 roku prokuratura w Białymstoku uznała swastykę za symbol szczęścia. Dziś prokurator z Łodzi stwierdził, że krzyż celtycki zestawiony z rasistowskim zawołaniem "white pride" ("biała duma") to propagowanie sportu" - podaje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na jednym z portali społecznościowych.

W czerwcu uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Łodzi dostali kalendarze kibiców ŁKS. Jest na nich krzyż celtycki wpisany między słowa "white pride".

 

- Przed kilkoma minutami listonosz dostarczył nam list z Prokuratury Rejonowej Łódź Polesie. W kopercie znajdowało się postanowienie o umorzeniu dochodzenia wobec narodowców, którzy weszli do szkoły i rozdawali małym dzieciom materiały zawierające rasistowskie symbole - poinformował Ośrodek w środę.

 

Prokurator uzasadnił w postanowieniu, że narodowcy propagowali w ten sposób sport, a na sprawę produkcji oraz rozdawania dzieciom kalendarzy należy patrzeć przez pryzmat generalnie akceptowanych w Polsce norm. "Znak krzyża celtyckiego nie został w Polsce uznany za zakazany, a rozdawany kalendarz nie miał propagować faszystowskiego ustroju państwa, a jedynie miał być rozdawanym gadgetem" - wyjaśnił prokurator.

 

"Na naszych oczach rośnie prawicowa dyktatura"

 

- Jeżeli rasizm jest dla prokuratury w Łodzi generalnie akceptowaną normą to sprawdzimy, czy zdanie to podzieli sąd, do którego złożymy zażalenie na takie postanowienie - ogłosił Ośrodek.

 

- Sprawa z Łodzi pokazuje że skrajnie prawicowi "patrioci" mogą liczyć na wsparcie ze strony rządzących którzy wywierają wpływ na prokuratorów - przyznają członkowie stowarzyszenia. - Na naszych oczach rośnie w siłę prawicowa dyktatura, która demoluje porządek konstytucyjny w naszej ojczyźnie - dodają.

 

 

Znak ruchu neonazistów i neofaszystów

 

Krzyż ze zdjęcia uchodzi za międzynarodowy znak rasizmu. Pod flagami z krzyżem manifestują ruchy odwołujące się do neonazizmu i faszyzmu, a także skinheadzi. Na swoich plakatach umieszcza go np. włoska partia Forza Nuova, która wzoruje się na faszyzmie włoskim. Na terenie Niemiec jest zakazany jako symbol neofaszystowski.

 

W Polsce jako swój znak chciało go zarejestrować Narodowe Odrodzenie Polski. Sąd uznał jednak, że NOP ma już zbyt wiele symboli. Krzyż chętnie wykorzystują inne polskie grupy nacjonalistyczne. Często łączą symbol z "Białą siłą" - hasłem nawiązującym do białej supremacji.

 

Hasło "white pride" wykorzystują głównie organizacje nacjonalistyczne, neonazistowskie oraz o poglądach rasistowskich.

 

polsatnews.pl

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie