Materiały dotyczące spalenia flagi już w prokuraturze

Polska
Materiały dotyczące spalenia flagi już w prokuraturze
PAP/Tomasz Gzell

Policja przekazała prokuraturze materiały dotyczące spalenia ukraińskiej flagi podczas Święta Niepodległości w Warszawie; incydent został sfilmowany, a nagranie upubliczniono w mediach i w internecie.

"Do Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Południe wpłynęły już materiały. Z tymi aktami musi się zapoznać teraz prokurator referent, ocenić, czy materiał jest kompletny, czy wymaga uzupełnienia" - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Łukasz Łapczyński.

 

Incydent został zarejestrowany na nagraniu, które następnie udostępniano w mediach i internecie. Widać na nim grupę osób, niektórzy trzymają flagi polskie. Jedna z nich, depcząca flagę Ukrainy, ma na plecach przewiązaną flagę polski. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".

 

W piątek chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oświadczył, że Ukraina oczekuje od Polski reakcji na spalenie ukraińskiej flagi. Wyraził nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną odnalezieni i ukarani, a do podobnych incydentów nie będzie dochodziło w przyszłości. Polskie MSZ otrzymało notę dyplomatyczną w tej sprawie w poniedziałek.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym, "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

 

Śledczy zwracają uwagę jednak, że zgodnie z przepisami, by doszło w tym przypadku do przestępstwa, flaga musi być wystawiana publicznie przez przedstawicielstwo danego państwa albo na zarządzenie polskiego organu władzy.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie