Filharmonia Narodowa: nadzwyczajny koncert ku czci Nowowiejskiego i Sienkiewicza

Kultura
Filharmonia Narodowa: nadzwyczajny koncert ku czci Nowowiejskiego i Sienkiewicza
filharmonia.pl/
Nowowiejski czerpał inspirację do oratorium "Quo vadis" - swojego najsłynniejszego dzieła - ze słynnej powieść Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule.

"Nadzwyczajny koncert" z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego i Roku Henryka Sienkiewicza odbędzie się w niedzielę 20 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie - oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego. Patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Oratorium "Quo vadis" jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie - w okresie międzywojennym prezentowany był około 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13 językach. W Warszawie wykonany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej w adaptacji, któej autorką jest Antonie Jüngst.

 

Koncert olsztyńskiej orkiestry

 

Wykonawcami koncertu 20 listopada w sali Filharmonii Narodowej będą: Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir (przygotowanie: Włodzimierz Siedlik), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

 

Z udziałem tych samych artystów przygotowywane jest pierwsze w historii wydanie płytowe i audiowizualne kompozycji Nowowiejskiego, które ukaże się pod koniec tego roku. Będzie ono uwieńczeniem rocznicowych obchodów związanych z życiem i twórczością kompozytora pochodzącego z Warmii.

 

- Jesteśmy bardzo radzi, że do projektu nagrania »Quo vadis« i występu w  »Nadzwyczajnym koncercie« w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie udało nam się namówić sławy światowej wokalistyki w osobach: sopranistki Aleksandry Kurzak, tenora Artura Rucińskiego i basa Rafała Siwka - powiedział Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

 

Wyczekiwana płyta z oratorium

 

Zaznaczył, że płyta z oratorium "Quo vadis" Nowowiejskiego jest bardzo oczekiwanym przez melomanów tytułem wydawniczym. "Nie ma tygodnia, aby nasze biuro promocji nie otrzymywało pytań, o możliwość zarezerwowania i kupienia płyty. Takie prośby kierują do nas również biblioteki. Warto przypomnieć, że Filharmonia Warmińsko-Mazurska ma na swoim koncie cztery wydane płyty z twórczością swojego patrona, a jedna z nich Missa Pro Pace i Missa Stella Maris w 2010 roku została nagrodzona Fryderykiem" - dodał.

 

Pytany, jak ocenia dotychczasowe prace nad płytą z dziełem "Quo vadis", dyrektor Piotr Sułkowski powiedział, że będzie to wydawnictwo, w którym zaangażowany jest nieporównywalnie większy aparat wykonawczy niż przy poprzednich realizacjach płytowych Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

 

- Myślę, że efekty, jakie osiągnęliśmy dotychczas z solistami, chórem i orkiestrą realizując nagrania, w pełni utwierdzają nas w przekonaniu, że płyta z  »Quo Vadis« odniesie artystyczny sukces. Płyta, która wkrótce się ukaże, stanie się ponadczasowym udokumentowaniem naszej całorocznej przygody z muzyką naszego patrona. Jestem zdania, że ogłoszony przez Sejm RP Rok Nowowiejskiego spełnił swoje zadanie i sprawił, iż muzyka tego najważniejszego warmińskiego kompozytora powróciła na należne jej miejsce w literaturze muzycznej - ocenił Piotr Sułkowski.

 

Nagranie płyty oraz koncert realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Rocznice związane z "Quo Vadis"

 

W 2016 roku obchodzona jest siedemdziesiąta rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego, a w 2017 roku - 140. rocznica jego urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2016 rokiem tego kompozytora. 15 listopada 2016 roku obchodzona jest także setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, drugiego patrona roku, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 r.

 

Organizatorami koncertu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego Filharmonia Narodowa oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Instytut Muzyki i Tańca pełni rolę Biura Obchodów Roku Nowowiejskiego.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie