Trzy miliony Polaków ma cukrzycę, a kolejne niemal 2 mln nie wiedzą, że na nią chorują

Polska
Trzy miliony Polaków ma cukrzycę, a kolejne niemal 2 mln nie wiedzą, że na nią chorują
Polsat News

- Każdy z nas co jakiś czas powinien zrobić sobie badanie poziomu glukozy. W Polsce cukrzycę ma około 3 mln osób, a kolejne dwa mln nie wiedzą, że ją mają - powiedział w Polsat News w poniedziałek w Światowym Dniu Cukrzycy prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Profesor przekonywał, że warto i należy sprawdzać poziomu glukozy podczas tzw. badań okresowych. Jak podkreślił, "nieleczona cukrzyca może nawet zabić".

 

- Objawy mogą być dziwne i najróżniejsze, np. wilczy głód, znaczące pragnienie, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, zmęczenie i senność, zaburzenie widzenia, niegojące się rany, czy mrowienie w kończynach - powiedział prof. Januszewicz.

 

Wskazał również, że takie dolegliwości tłumaczymy sobie zazwyczaj na wiele różnych sposobów, więc "specjalistyczne badanie jest w tym przypadku niezbędne". - Lekarz może dać nam odpowiedź jednym prostym badaniem - wyjaśnił.

 

Bo sport to zdrowie

 

Jak powiedział, istnieje ok. 50 sposobów uniknięcia cukrzycy u dorosłych. Jednym z nich jest walka z otyłością. - Pamiętajmy, że im większa otyłość, tym większa oporność na insulinę i szansa zachorowań - wskazał.

 

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada. Hasło tegorocznych obchodów brzmi "Eyes on Diabetes" ("Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce").

 

Na świecie na cukrzycę choruje ok. 415 mln dorosłych. Do 2040 roku ich liczba zdaniem lekarzy osiągnie prawdopodobnie 640 mln.

 

Polsat News

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie