Szef MON: budowa obrony terytorialnej bez wpływu na modernizację armii. W tym roku 3 tys. żołnierzy

Polska
Szef MON: budowa obrony terytorialnej bez wpływu na modernizację armii. W tym roku 3 tys. żołnierzy
PAP/Tomasz Gzell
Minister obrony Antoni Macierewicz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła i rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej płk Ryszard Parafianowicz.

- Pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że proces ten jest realizowany i niezależny od powstawania Wojsk Obrony Terytorialnej .

Minister odniósł się w ten sposób do opinii, że budowa WOT może ograniczyć finanse przeznaczone na modernizację wojska. Jak mówił, Wojska Obrony Terytorialnej są niewątpliwie najtańszym sposobem zwiększenia armii i jej zdolności obronnych kraju. Dodał, że eksperci są zgodni, iż jest to najlepszy sposób odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. Podkreślał, że wojska obrony terytorialnej są "odpowiedzią na powszechne dążenie Polaków, którzy widząc zagrożenia, tworzyli struktury paramilitarne".

 

Szef MON przypomniał, że w tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy, na mocy której zostaną powołane wojska obrony terytorialnej. Minister wskazał, że w myśl rządowego projektu ustawy, Wojska Obrony Terytorialnej mają zostać powołane jako piąty rodzaj sił zbrojnych - obok wojsk lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych.

 

W tym roku trzy brygady

 

- Wojska Obrony Terytorialnej kraju obejmą w tym roku trzy brygady sytuowane w województwach: białostockim, rzeszowskim i na Podlasiu; będą równocześnie utworzone cztery bataliony WOT. Obejmą one w tym roku mniej więcej 3 tys. żołnierzy - powiedział minister.

 

Dodał, że w 2019 roku WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy. Wyjaśniał, że za powołaniem WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych przemawiają ich liczebność (jedna trzecia obecnego stanu polskiej armii ) oraz przewidziane dla nich zadania.

 

Koszt 3,6 mld zł w ciągu 3 lat

 

Wojska Obrony Terytorialnej mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Według rządu będą też mogły zwalczać zagrożenia niemilitarne, prowadząc działania informacyjne i edukacyjne.

 

Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 roku wyniosą ok. 3,6 mld zł.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie