Pistorius przeniesiony do więzienia "odpowiedniego dla osób niepełnosprawnych"

Świat
Pistorius przeniesiony do więzienia "odpowiedniego dla osób niepełnosprawnych"
Flickr.com/Jim Thurston/CC BY-SA 2.0

- Oscar Pistorius przebywa w więzieniu przeznaczonym dla osób o szczególnych potrzebach. Wcześniej nie mógł uczestniczyć w programach rehabilitacyjnych - powiedział rzecznik służby więziennej Singabakho Nxumalo, ale nie sprecyzował, kiedy Pistorius został przeniesiony. W nowym więzieniu niepełnosprawni mają pewne udogodnienia, np. specjalnie przystosowane wanny.

 

6 lipca sąd w Pretorii skazał Pistoriusa na sześć lat pozbawienia wolności za zamordowanie w 2013 roku swej partnerki Reevy Steenkamp. Sportowiec trafił do centralnego więzienia w tym mieście, a obecnie przebywa w mniejszym zakładzie karnym w Atteridgeville na przedmieściach Pretorii. Przebywają tam osoby mające maksimum sześcioletnie wyroki.

 

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach utytułowany lekkoatleta, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił Steenkamp w swoim domu. Kobieta zginęła w toalecie po tym, jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał on, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

 

Najpierw miał areszt domowy

 

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do "nieumyślnego zabójstwa". Więzienie opuścił już 20 października 2015 roku, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

 

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za które groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp. 3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej Pistorius przebywał w areszcie domowym w posiadłości swojego wuja. Był objęty nadzorem elektronicznym, odebrano mu paszport.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie