Merkel poparła kandydaturę Steinmeiera na prezydenta Niemiec

Świat
Merkel poparła kandydaturę Steinmeiera na prezydenta Niemiec
PAP/EPA/RAINER JENSEN

- Steinmeier jest człowiekiem politycznego centrum, cieszy się szacunkiem biznesu i społeczeństwa w kraju i za granicą. Z tego powodu doskonale nadaje się na stanowisko prezydenta - oceniła Merkel. - W czasach niepokoju i destabilizacji na świecie decyzja (o poparciu Steinmeiera) oznacza opowiedzenie się za stabilizacją - dodała.

Merkel powiedziała w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie, że mogła zawsze polegać na Steinmeierze, który jest "politykiem kompromisu". Jak zaznaczyła, "bardzo ściśle" współpracuje z szefem dyplomacji, szczególnie podczas prób rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

 

Steinmeier kierował resortem spraw zagranicznych w pierwszym rządzie koalicyjnym Merkel w latach 2005-2009. W 2013 roku ponownie objął tekę szefa MSZ.

 

Wspólny kandydat

 

Merkel powiedziała, że rano osobiście poinformowała Steinmeiera o poparciu CDU i CSU dla jego kandydatury. Wspólna oficjalna prezentacja kandydata z udziałem szefa SPD Sigmara Gabriela i przewodniczącego bawarskiej CSU odbędzie się w środę.

 

Rozmowy pomiędzy chadekami a socjaldemokratami trwały od miesięcy. Ostateczna decyzja zapadła w poniedziałek rano podczas konferencji telefonicznej z udziałem Merkel i członków prezydium CDU.

 

To decyzja z rozsądku - powiedziała Merkel cytowana przez agencję dpa.

 

Wybory w lutym

 

Następca prezydenta Joachima Gaucka, który ze względów zdrowotnych zrezygnował z reelekcji, zostanie wybrany przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego 2017 roku.

 

Prezydenta Niemiec wybiera liczące obecnie 1260 osób Zgromadzenie Federalne składające się z posłów do Bundestagu oraz takiej samej liczby elektorów wybieranych przez przedstawicielstwa ustawodawcze krajów związkowych (landów). Chadecy i socjaldemokraci dysponują w tym gremium ponad 900 głosami. Wybór Steinmeiera już w pierwszej turze uważany jest za pewny.

 

Prezydent Niemiec pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat z możliwością jednorazowej reelekcji. Jego głównym orężem są przemówienia, którymi wpływa na opinię publiczną w kraju i za granicą.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie