Lis polarny w Tatrach. "Nie zamieszkuje naszych terenów"

Polska
Lis polarny w Tatrach. "Nie zamieszkuje naszych terenów"
Tatrzański Park Narodowy/Paulina Wit

"Pani Paulina zaobserwowała w rejonie Kośnych Hamrów białego lisa. Nasz pracownik również go widział. Podejrzewamy, że jest to lis polarny - gatunek, który nie zamieszkuje naszych terenów" - poinformował na swoim profilu na Facebooku Tatrzański Park Narodowy.

Lis polarny to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, występujący na obszarach na północ od kręgu polarnego. Tym większe zdziwienie, że ostatnio pojawił się w Tatrach.

 

Zdaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego, osobnik najprawdopodobniej uciekł z prywatnej hodowli i błąka się. - To przykład jak w niefrasobliwy sposób, można zaszkodzić rodzimej faunie - dodaje TPN i prosi, by każdy, kto ma więcej informacji na temat zagubionego lisa polarnego, kontaktował się przedstawicielami parku.

 

Długość ciała lisa polarnego mierzona z ogonem, to od 80 do 95 cm. Zwierzę mierzy od 25 do 30 cm. W naturalnych warunkach lis polarny żywi się ptakami, małymi ssakami (np. lemingami), jajami, rybami i padliną. Przez zimę do wiosny często podążają za niedźwiedziami polarnymi, podobnie jak szakale za lwami, licząc na pozostałości z ich zdobyczy.

  

 

polsatnews.pl

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze