Kancelaria Prezydenta: ekshumacje są konieczne

Polska
Kancelaria Prezydenta: ekshumacje są konieczne
PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent zdaje sobie sprawę, że działania prokuratury dotyczące ekshumacji są niestety konieczne - powiedział Marek Magierowski z biura prasowego Kancelarii Prezydenta. - Jest to kwestia niezwykle bolesna, drażliwa dla wszystkich rodzin. Także dla samego prezydenta, który w katastrofie smoleńskiej stracił wielu przyjaciół, i dla ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Rodziny 17 ofiar katastrofy smoleńskiej przesłały do prezydenta Andrzeja Dudy list z apelem o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich - poinformowała w ubiegłym tygodniu Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął 10 kwietnia 2010 r.

 

- Pan prezydent wyznaje taką zasadę, że akurat w tym przypadku działania prokuratury są po prostu niezbędne. Prokuratura de facto jest zmuszona do przeprowadzenia tych działań, tych ekshumacji. Prezydent jest oczywiście gotów na rozmaite gesty. Natomiast zapewne nie może być mowy o zatrzymaniu tego procesu - powiedział Magierowski.

 

10 ekshumacji w tym roku

 

W poniedziałek ruszają ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Tego dnia na Wawelu dojdzie do ekshumacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Jak podawała Prokuratura Krajowa, w tym roku ma odbyć się w sumie 10 ekshumacji. Wszystkie 83 ekshumacje mają się skończyć być może jesienią-zimą 2017 r.

 

Jak informowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje 83 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zmianę szczątków ofiar katastrofy i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie