Gliński: Łódź jako pierwsza będzie miała pełną obwodnicę

Polska
Gliński: Łódź jako pierwsza będzie miała pełną obwodnicę
PAP/Marcin Obara

Zapowiedział to wicepremier Piotr Gliński podczas podpisania zgody na realizację drugiego etapu przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S14. Blisko 30-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S14, która według planów ma połączyć autostradę A2 z drogą ekspresową S8, jest ostatnim brakującym elementem tzw. ringu autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi.

Tzw. ring autostrad od północy tworzy autostrada A2, od południa S8, a od wschodu otwarta w lipcu br. autostrada A1.

 

- Staliśmy przed bardzo ważnym dylematem, ponieważ jest dwukrotnie więcej priorytetów budowy dróg w Polsce niż przeznaczonych na nie środków finansowych. Stąd nasze decyzje są bardzo trudne i nie było łatwo zagwarantowaćŁodzi tej bardzo potrzebnej dla miasta, regionu i całej Polski trasy. To jednak droga w centralnym miejscu kraju, która spowoduje, że Łódź jest pierwszym tak dużym miastem w Polsce, które będzie miało pełną obwodnicę - poinformował wicepremier podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w pobliżu istniejącego już węzła S14 Pabianice Północ.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami zgodę na rozpoczęcie drugiego etapu przetargu na realizację kolejnego odcinka S14 podpisał wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Zapowiedział, że "jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przygotowanym planem realizacji, trasa będzie gotowa w 2020 roku".

 

Szacunkowy koszt inwestycji to 1,79 mld zł.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze