Takiego księżyca nie było od 68 lat. Wysyłajcie nam swoje zdjęcia

Technologie
Takiego księżyca nie było od 68 lat. Wysyłajcie nam swoje zdjęcia
Kai Schreiber/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons
Superksiężyc w 2011 roku w Niemczech

Superpełnia to pełnia naszego naturalnego satelity w chwili, kiedy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Ta jutrzejsza będzie rekordowa - Księżyc nie był tak blisko nas od 1948 roku. Zachęcamy do wysyłania zdjęć i filmów z jutrzejszego wydarzenia poprzez platformę Widzisz-Zareaguj.

Księżyc znajdzie się jutro w odległości 356 511 kilometrów od Ziemi. Według naukowców z NASA podczas jutrzejszego perygeum (najbliższy punkt orbity Księżyca względem Ziemi) Księżyc będzie większy od apogeum (moment, gdy satelita jest najdalej od Ziemi) o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy.

 

Jutrzejsze "zbliżenie" wynika z tego, że nasz naturalny satelita porusza się po orbicie nie kołowej, a eliptycznej. Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 400 km, perygeum przebiega od 356 400 km do 370400 km, a apogeum od 404 000 do 406 700 km.

 

O Księżycu, który zobaczymy jutro, mówi się także, że jest to "Superksiężyc". Nazwa powstała w 1979 roku. Astrolog Richard Nolle określił tak moment, kiedy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc jest w perygeum.

 

 

Zachęcamy do wysyłania zdjęć i filmów z jutrzejszego wydarzenia poprzez platformę Widzisz-Zareaguj.

 

polsatnews.pl

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie