Otoczenie Trumpa reaguje: nie będzie masowych deportacji

Świat
Otoczenie Trumpa reaguje: nie będzie masowych deportacji
PAP/EPA/Shawn Thew

Polityczni sojusznicy i doradcy Donalda Trumpa przekonują, że wbrew temu, co zapowiadał on w czasie kampanii wyborczej, nie planuje on masowych deportacji nielegalnych imigrantów ani zakazu wjazdu muzułmanów do USA.

W niedzielnym programie telewizji CNN "State of the Union" republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan sugerował, że prezydent elekt nie zamierza zrealizować swych obietnic z kampanii w sprawie nielegalnej imigracji.

 

- Powinniśmy ludzi uspokoić, nie na tym się skupiamy. Skupiamy się na zabezpieczeniu granic - powiedział kongresmen. Zapytany, czy Kongres - zdominowany przez Republikanów - będzie uchwalać ustawy o masowych deportacjach nielegalnych imigrantów, dał do zrozumienia, że ani on, ani Trump, wcale tego nie popierają.

 

- Nie planujemy stworzenia aparatu koniecznego do wprowadzenia w życie deportacji. Donald Trump tego nie planuje - oświadczył.

 

Miliony nielegalnych imigrantów

 

Jak się szacuje, w USA przebywa obecnie około 11 milionów nielegalnych imigrantów. Eksperci są zgodni, że deportacja tak wielkiej liczby jest nierealna. Pytany o to w wywiadach telewizyjnych Trump mówił, że skoncentruje się na imigrantach popełniających przestępstwa.

 

Były burmistrz Nowego Jorku, Rudy Giuliani, jeden z najbliższych doradców Trumpa, powiedział, że wcale nie planuje on zakazu wjazdu do USA obcokrajowcom według kryterium religijnego, a tylko zaostrzenie kontroli napływu imigrantów z niektórych krajów.

 

Po fali ataków terrorystycznych w Europie i USA Trump wezwał na jesieni, aby czasowo zakazać wjazdu do USA muzułmanom, co wywołało szok na świecie i chór krytyki. Giuliani przypomniał, że potem, jeszcze jako kandydat do Białego Domu, Trump stopniowo łagodził swoje stanowisko w tej kwestii.

 

Chcą wyłapać terrorystów

 

- Skorygował je tak, że odnosiło się to do obywateli krajów, skąd wywodzi się najwięcej terrorystów. Te osoby będą skrupulatnie sprawdzane, nie chodzi o zakaz wjazdu - powiedział Giuliani.

 

Wyjaśnił, że dotyczy to obywateli sześciu państw: Egiptu, Pakistanu, Jemen, Syrii, Iraku i Afganistanu, z którymi - jak dodał -"musimy być bardzo ostrożni".

 

Największy problem, jego zdaniem, stanowią uchodźcy z Syrii, których - jak utrzymywał - trudno jest skutecznie sprawdzić. - Al-Bagdadi, przywódca tzw. Państwa Islamskiego (IS), powiedział przecież, że umieści swoich agentów wśród uchodźców. Bylibyśmy głupi, gdybyśmy pozwolili przyjechać tym ludziom do USA - powiedział.

 

Syryjczycy bez szans na wjazd?

 

Trump konsekwentnie zapowiada, że nie wpuści do USA żadnych nowych uchodźców z Syrii, odwołując plan prezydenta Baracka Obamy, żeby przyjąć dodatkowo 110 tysięcy uchodźców.

 

Inny bliski współpracownik Trumpa, były republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, Newt Gingrich, zapewniał w telewizji CBS w niedzielę, że prezydent elekt nie jest ani ksenofobem, ani rasistą.

 

- To kompletne bzdury - powiedział Gingrich w programie telewizji CBS "Face the Nation" o głośnym artykule Davida Remnicka w "New Yorkerze" po wyborach, gdzie publicysta postawił Trumpowi takie zarzuty.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie