Nagroda Literacka im. Tuwima w nowej formule. Po sporze o Rymkiewicza

Kultura
Nagroda Literacka im. Tuwima w nowej formule. Po sporze o Rymkiewicza
Flickr/Marcin Polak/CC BY 2.0
Pomnik Tuwima w Łodzi

"Otwieranie nowych obszarów dialogu" i "podwyższanie poziomu świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa" znalazły się wśród wymagań stawianych twórcom w nowym regulaminie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Tuwima. W tym roku nagroda zostanie przyznana przez Dom Literatury w Łodzi po raz czwarty.

- Dzisiejsze czasy są coraz bardziej skomplikowane i coraz częściej wypełniają je rozmaite konflikty. Chcemy, aby w Łodzi nagradzano zgodnie z pewną wizją nowoczesności charakterystyczną dla tego miasta i tradycją wielokulturowości. Chcemy tą nagrodą budować mosty między ludźmi i wskazywać pisarzy, którzy otwierają szerokie pole dialogu, w którym uczestniczy jak najszersza wspólnota obywateli - podkreślił dyrektor łódzkiego Domu Literatury Przemysław Owczarek.


Zmiana w regulaminie wiąże się z wydarzeniami towarzyszącymi ubiegłorocznej edycji; kapituła przyznała Nagrodę im. Tuwima poecie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi - mimo że dwoje z pięciorga jej członków wyraziło swoje votum separatum wobec werdyktu. W czasie uroczystej gali ze sceny Teatru Nowego w Łodzi wygłoszono nie tylko laudację laureata, ale także słowa krytyczne pod jego adresem.


Łodzianie mogą zgłosić kandydatów


Zdaniem organizatorów, nieporozumieniom przy przyznawaniu tegorocznej Nagrody zapobiegnie zmiana jej formuły - nie będzie ona dawana za całokształt, lecz za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych - w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł - która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych oraz oferuje wgląd w problemy rzeczywistości społecznej i kulturowej na poziomie jednostek, społeczeństw i narodów".


Jak poinformował Owczarek, po raz pierwszy swoich kandydatów do Nagrody będą mogli zgłosić łodzianie - w wyznaczonych instytucjach kultury staną urny, do których będzie można oddać swój głos. Poza tym kandydatów będą proponować członkowie kapituły, eksperci ze środowisk krytyczno-literackich, medialnych i uniwersyteckich, stowarzyszenia bibliotekarzy i literatów.


Nagroda 50 tys. zł


Kapituła Nagrody, w której zasiądą: poeta, pisarz i tłumacz z jęz. włoskiego Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), poeta Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, filolog prof. Krystyna Pietrych z Uniwersytetu Łódzkiego, redaktorka Programu II PR Iwona Smolka i redaktorka czasopisma literackiego "Fraza" Magdalena Rabizo-Birek, będzie miała za zadanie wytypować laureata, którego twórczość "otwiera nowe obszary dialogu" oraz charakteryzuje się "ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości oraz wrażliwością społeczną i humanistyczną". Nagroda wynosi 50 tys. zł.


Gala Nagrody im. Tuwima, która odbędzie się 11 grudnia, będzie jednym z wydarzeń jubileuszowego Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz dziesiąty. W jego programie - od 3 do 16 grudnia - znalazły się spotkania z pisarzami, pokazy filmów, dyskusje o książkach, koncerty. Gośćmi Festiwalu będą m.in. Jarosław Mikołajewski, Wojciech Kuczok, Tomasz Lipiński, Jakub Kornhauser, Stanisław Łubieński, Stefan Chwin, Marcin Świetlicki.


Puls Literatury to również rozstrzygnięcia wielu konkursów literackich i translatorskich, m.in. na dramat współczesny, prozę poetycką, tekst krytycznoliteracki, a także Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie