Francja domaga się uwolnienia dziennikarza zatrzymanego w Turcji

Świat
Francja domaga się uwolnienia dziennikarza zatrzymanego w Turcji
Flickr.com/Jean-Marc Ayrault/CC BY 2.0
Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault

Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault wezwał w niedzielę tureckie władze do uwolnienia francuskiego dziennikarza, Oliviera Bertranda, zatrzymanego w piątek przez policję w prowincji Gaziantep w południowej Turcji przy granicy z Syrią.

- Za pośrednictwem naszej ambasady jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Robimy wszystko, by doprowadzić do jego uwolnienia - powiedział Ayrault w niedzielnym wywiadzie.

 

- To, co się dzieje, jest absolutnie szokujące i niedopuszczalne. Francja domaga się uwolnienia dziennikarza - dodał minister.

 

Olivier Bertrand, pracujący dla internetowego portalu Les Jours, został zatrzymany w niedzielę podczas pracy nad reportażem z miasta Gaziantep, stolicy prowincji o tej samej nazwie.

 

"Zamach na wolność prasy"

 

W następstwie zamachu stanu z 15 lipca tureckie władze przeprowadziły czystki na bezprecedensową skalę, które objęły między innymi media. W piątek umieszczono w areszcie dyrektora generalnego opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet" Akina Atalaya. W ubiegłym tygodniu aresztowano dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy tej krytycznej wobec władz gazety.

 

Wywołało to zaniepokojenie obrońców praw człowieka, a także było krytykowane przez zachodnich polityków. Także Ayrault w niedzielę skrytykował "zamach na wolność prasy i arbitralne aresztowania".

 

- Przede wszystkim nie wolno przestać rozmawiać z Turcją. To byłby ogromny błąd - zastrzegł jednak minister.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie