Spotkanie szefów dyplomacji UE o Trumpie bez Borisa Johnsona

Świat
Spotkanie szefów dyplomacji UE o Trumpie bez Borisa Johnsona
PAP/EPA/Andrej Cukic

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson nie weźmie udziału w niedzielnej kolacji szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej poświęconej sytuacji po wygranej Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich - podało w sobotę MSZ w Londynie.

Johnson będzie natomiast uczestniczył w formalnych rozmowach szefów dyplomacji zaplanowanych na poniedziałek.

 

- Nie widzimy potrzeby dodatkowego spotkania w niedzielę - powiedział rzecznik MSZ. - (W USA - przyp. red.) miał miejsce demokratyczny wybór, jesteśmy w okresie przejściowym, będziemy pracować z obecną i przyszłą administracją, by zapewnić jak najlepsze rezultaty dla Wielkiej Brytanii - dodał.

 

W piątek Johnson apelował, by nie poddawać się "smutkowi i przygnębieniu", jakie jego zdaniem zapanowały w niektórych krajach UE na wieść o wynikach amerykańskich wyborów. Wezwał też, by przestać na zwycięstwo Trumpa narzekać.

 

BBC zauważa, że słowa Johnsona kontrastują z piątkową wypowiedzią przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który ocenił, że wybór Trumpa zagraża stosunkom UE-USA, i że "stracimy dwa lata, zanim pan Trump pozna świat, którego nie zna".

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie