Włochy: wyrok za odmowę zdjęcia nikabu w urzędzie

Świat
Włochy: wyrok za odmowę zdjęcia nikabu w urzędzie
Flickr/POTIER Jean-Louis/CC BY-ND 2.0

Karę czterech miesięcy pozbawienia wolności zamienioną na grzywnę w wysokości 30 tysięcy euro wymierzył sąd w kobiecie, która w urzędzie gminnym odmówiła zdjęcia muzułmańskiej chusty całkowicie zasłaniającej jej twarz. Wyrok zapadł w Pordenone na północy Włoch. Noszenie takich chust, uniemożliwiających identyfikację, jest w tym kraju zabronione.

Ukarana kobieta to 40-letnia obywatelka włoska, pochodząca z Albanii, która w październiku przyszła na spotkanie dzieci oraz młodzieży w radzie gminnej w miejscowości San Vito al Tagliamento, gdzie mieszka.

 

Mimo ponawianych przez burmistrza próśb odmówiła zdjęcia chusty - pełnego nikabu, by można było ustalić jej tożsamość. W chuście odsłonięte miała tylko oczy. Gdy stanowczo nie zgodziła się na jej zdjęcie, została wyprowadzona z auli, a następnie spisana przez funkcjonariuszy policji.

 

Jak podały włoskie media, sędzia przychylił się do argumentacji prokuratora, który zwrócił uwagę na to, że kobieta złamała przepisy mówiące o tym, że z powodów bezpieczeństwa nie można ukrywać twarzy w miejscach publicznych.

 

PAP

 

ml
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie