Prezydent Turcji chce od USA wydania Gulena. Bez sądu

Świat
Prezydent Turcji chce od USA wydania Gulena. Bez sądu
PAP/EPA/Tatyana Zankovich
Na zdjęciu turecki prezydent podczas wizyty na Białorusi wita się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył w piątek w wywiadzie dla stacji Al-Dżazira, że Stany Zjednoczone powinny dokonać bez procesu sądowego ekstradycji do Turcji kaznodziei Fethullaha Gulena zamieszkałego w Pensylwanii. Nazwał działającego w opozycji do niego na emigracji w USA intelektualistę terrorystą. Erdogan zarzuca mu udział w przygotowaniu nieudanego zamachu stanu.

- Ilekroć Ameryka zwracała się do nas o wydanie terrorysty, wydawaliśmy go, ale oni niestety nie wydali nam tego terrorysty - powiedział Erdogan, który oskarża Gulena, że był inspiratorem nieudanego zamachu stanu w Turcji z lipca tego roku.

 

- Obecnie przebywa w jakimś miejscu i korzysta z ochrony, a oni twierdzą, że wszystko zależy od decyzji sądu. Czyżby w przypadku (Osamy) bin Ladena była jakaś decyzja sądowa? Bin Ladena odszukali w innym kraju i co zrobili? Wyeliminowali go, no nie? Dlaczego? Dlatego, że był terrorystą - rozwija swą argumentacje w cytowanym wywiadzie szef państwa tureckiego, nawiązując do egzekucji przywódcy Al-Kaidy, której siły specjalne USA dokonały w Pakistanie.

 

- Do nas wystąpili o wydanie dziesięciu terrorystów i wydaliśmy ich wszystkich bez względu na miejsce, w którym się znajdowali - dodał Erdogan, nie wyjaśniając o kogo chodziło.

 

- Uczyniliśmy to, ponieważ jesteśmy strategicznymi sojusznikami - powiedział Ergogan - Tymczasem ci ludzie (zwolennicy Gulena) podróżują tam i z powrotem do Ameryki i do krajów zachodnich, ale nam ich nie wydają. Wydaje mi się, że to nie w porządku- zakończył.

 

Gulen, założyciel bractwa religijnego mającego w świecie duże wpływy, korzysta od 1999 roku z prawa azylu w Stanach Zjednoczonych.

 

Był zaufanym sojusznikiem Erdogana, ale w 2013 roku rozpoczęła się między nimi bezwzględna walka o władzę.

 

Wkrótce po zakończonym niepowodzeniem lipcowym zamachu stanu w Turcji,  mimo że Gulen zarzecza jakoby miał z nim coś wspólnego, turecki rząd zaczął domagać się od Waszyngtonu jego ekstradycji.

 

Władze amerykańskie odpowiedziały, że dokumenty przedstawione im przez Turcję nie stanowią wystarczającej podstawy do wysunięcia zarzutów i rozpoczęcia formalnego procesu o ekstradycję.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie