Były ambasador USA z zakazem wjazdu do Rosji

Świat
Były ambasador USA z zakazem wjazdu do Rosji
Flickr/U.S. Consulate Vladivostok/CC BY 2.0

"Dowiedziałem się, że mam zakaz wjazdu, kiedy próbowałem dostać wizę, by pojechać do Moskwy w przyszłym miesiącu" - napisał Michael McFaul na Twitterze. Były ambasador USA w Rosji, a obecnie profesor Uniwersytetu Stanford, to głośny krytyk rządów prezydenta Władimira Putina.

McFaul dodał, że na rosyjskiej liście osób objętych zakazem wjazdu do Rosji jest prawdopodobnie już od 2014 roku, gdy Moskwa utworzyła tę listę w reakcji na amerykańskie sankcje nałożone na nią po inwazji na ukraiński Krym.

 

"Powiedziano mi, że jestem na kremlowskiej liście z powodu moich bliskich związków z Obamą" - dodał w kolejnym tweecie były ambasador.

 

 

Architekt polityki "resetu" w stosunkach z Moskwą

 

McFaul był ambasadorem USA w Rosji od stycznia 2012 roku do lutego 2014 roku, gdy zrezygnował, podając powody rodzinne. Przed przyjazdem do Moskwy był doradcą ds. Rosji prezydenta Baracka Obamy. Był uważany za architekta polityki "resetu" w stosunkach z Moskwą, czyli ich poprawy po okresie zamrożenia w końcowej fazie rządów poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha.

 

Jako ambasador w Moskwie McFaul był krytykowany przez prokremlowskich komentatorów za spotykania z opozycją i krytykowanie sytuacji w sferze praw człowieka w Rosji. Obecnie jest profesorem na wydziale politologii Stanford University oraz ekspertem Hoover Institution. Pozostał jednym z najgłośniejszych krytyków Kremla.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie