Trump rozmawiał z prezydentem Meksyku. Spotka się z nim jeszcze przed objęciem urzędu

Świat
Trump rozmawiał z prezydentem Meksyku. Spotka się z nim jeszcze przed objęciem urzędu
PAP/EPA/SHAWN THEW/JORGE NUNEZ

- Rozmowa była serdeczna, przyjazna i pełna szacunku - powiedział prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto o telefonicznej wymianie zdań z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem na temat współpracy. W trakcie rozmowy uzgodniono, że Nieto i Trump spotkają się jeszcze przed objęciem przez tego ostatniego urzędu prezydenta.

- Jestem optymistą. To oczywiste, że wraz z przyjściem nowej administracji otwiera się nowy etap w naszych stosunkach. Upatruję w tym wielkiej szansy na dalszy rozwój relacji między naszymi krajami – zaznaczył Nieto.

 

Zagadnienia, który wysuwają się na pierwszy plan w stosunkach dwustronnych na linii USA-Meksyk to m.in. kwestie bezpieczeństwa, a także konieczność obrony praw Meksykanów rozrzuconych po świecie. Wierzę, że Meksyk i USA są przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami, którzy powinni współpracować dla zachowania konkurencyjności i dla rozwoju Ameryki Północnej - zadeklarował  prezydent Meksyku.

 

Mur na granicy

 

Prezydent Meksyku znajduje się pod obstrzałem mediów w związku z jego "zbyt ugodową", jak twierdzi prasa, postawą wobec Trumpa - wskazuje agencja Reutera.

 

Komentatorzy w Meksyku wypominają prezydentowi, że 31 sierpnia spotkał się z Trumpem, zapraszając go do kraju mimo jego wcześniejszych obraźliwych uwag na temat meksykańskich imigrantów, których Trump nazwał „gwałcicielami i handlarzami narkotyków”, a także - mimo zapowiedzi budowy muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej i deportacji nielegalnych imigrantów z USA.

 

W ocenie meksykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych deportacje nielegalnych imigrantów "mogą znaleźć miejsce w porządku dnia po zaprzysiężeniu Trumpa, ale sam proces nie rozpocznie się szybko".

 

Meksyk zamierza wykorzystać swe kontakty w Kongresie, aby poprzez lobbing zablokować plany wydalania Meksykanów z USA oraz pomysł zmuszenia Meksyku do opłacenie budowy muru na granicy z USA - powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera wiceminister spraw wewnętrznych Humberto Roque Villanueva.

 

Za tydzień spotkanie z premierem Japonii

 

W środę Trump odbył również telefoniczną rozmowę z premierem Japonii Shinzo Abe, który 17 listopada przyleci do Nowego Jorku, aby osobiście omówić sposoby zacieśnienia współpracy.

 

Podczas rozmowy telefonicznej Trump i Abe opowiedzieli się za wzmocnieniem tradycyjnego sojuszu amerykańsko-japońskiego i dalszym pogłębieniem współpracy - powiedział rzecznik rządu w Tokio cytowany przez japońską agencję prasową JiJi.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie