Schetyna: żal, że nie ma wspólnych obchodów 11 listopada. Zabrakło inicjatywy prezydenta

Polska
Schetyna: żal, że nie ma wspólnych obchodów 11 listopada. Zabrakło inicjatywy prezydenta
Polsat News

Żal, że nie ma wspólnych, ponadpolitycznych obchodów Święta Niepodległości w Warszawie; zabrakło zapowiedzianej wcześniej inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy - ocenił w czwartek w programie "Gość Wydarzeń" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W stolicy zaplanowano na 11 listopada ok. 20 zgromadzeń publicznych, m.in. Marsz Niepodległości, demonstrację KOD i marsz antyfaszystowski.


Schetyna był w wieczornym wywiadzie w Polsat News pytany, czy nie żal mu, że w ramach obchodów Święta Niepodległości w Warszawie nie będzie wspólnego ponadpolitycznego marszu.


- Żal, dlatego że - i tu mówię zupełnie wprost - oczekiwałbym od prezydenta Dudy takiej inicjatywy. On powiedział rok temu, zapowiedział to, że będzie chciał wspólnych obchodów, bo to nawet symboliczna obecność kilkunastu minut pokazałaby, że to jest możliwe, i nie wiem dlaczego takiej inicjatywy nie było. (...) Politycy wielu środowisk odbudowali i tworzyli tę niepodległość i tę suwerenność, więc dobrze zawsze (...) móc mieć przynajmniej tę chwilę, żeby być razem - mówił lider PO. - Ale musi być ta inicjatywa i wydaje mi się, że właśnie prezydent jest najbardziej do tego predestynowany - zastrzegł.

 

Schetyna pokłoni się na Wawelu przed grobem Kaczyńskiego


Schetyna zapowiedział jednocześnie, że przedstawiciele jego ugrupowania będą w piątek "bardzo aktywni". Będziemy podkreślać - zaznaczył - że "to jest ważny dzień dla Polski, dla naszej historii, dla nas dzisiaj i że powinniśmy jednak chcieć go obchodzić wspólnie".


Pytany, czy będąc w piątek rano na Wawelu pokłoni się leżącemu tam prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, lider PO odpowiedział: "oczywiście, bo miejsce jest wspólne i symboliczne". "To jest naturalne" - dodał.


PAP

 

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze