Prąd droższy. Co miesiąc o kilka złotych. Podwyżka szykuje się od stycznia

Biznes
Prąd droższy. Co miesiąc o kilka złotych. Podwyżka szykuje się od stycznia
pixabay/moritz320/CC BY 2.0

Od stycznia przyszłego roku rachunki za energię elektryczną mogą być o kilka złotych wyższe. Powód tej podwyżki to pierwsza pełnoprawna aukcja OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, która w przyszłym roku odbędzie się w Polsce.

W ramach aukcji rząd zamówi określoną ilość energii odnawialnej, bo taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Zapłacą za to wszyscy odbiorcy energii - podało radio RMF.


- Tak jak każdy musi płacić za wywózkę śmieci niezależnie od tego, ile tych śmieci fizycznie wyrzuca. Nie ma tutaj nikogo innego poza użytkownikami prądu, kto mógłby za to zapłacić - tłumaczył w rozgłośni  wiceminister w resorcie energii Andrzej Piotrowski.


Jak zaznaczył, podwyżka cen prądu nie będzie efektem zaangażowania firm energetycznych w restrukturyzację kopalń. Kilka miesięcy temu pojawiły się obawy, że obciążanie wytwórców energii kosztami zmian w górnictwie mogłoby wpłynąć na podniesienie cen prądu.

 

Do roku 2030 energia wytwarzana ze źródeł odnawialnych ma stanowić 27 proc. całości energii produkowanej w Unii. Dla Polski cel ten to 15,5 proc. Obecnie z odnawialnych źródeł pochodzi ok. 11 proc. polskiego prądu.

 

rmf24.pl, polsatnews.pl

 

ptw/gr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie