Letnie igrzyska olimpijskie 2020 mogą się odbyć w Fukushimie

Świat
Letnie igrzyska olimpijskie 2020 mogą się odbyć w Fukushimie
Flickr.com/Jun Teramoto/CC BY-SA 2.0

Zniszczona przez trzęsienie ziemi oraz awarię elektrowni jądrowej Fukushima może stać się areną letnich igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Komitet organizacyjny zaakceptował plan rozgrywania w tej prefekturze meczów baseballu oraz jego kobiecej odmiany, czyli softballu.

W przyszłym tygodniu do Japonii przyjedzie Riccardo Fraccari, prezes Światowej Konfederacji Baseballu i Softballu. Będzie wizytował proponowane obiekty m.in. w prefekturze Fukushima.

 

O olimpijskie medale w tych konkurencjach po raz pierwszy walczono w Barcelonie w 1992 roku. Zabrakło ich jednak w programach igrzysk Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016.

 

Trzęsienie ziemi i tsunami

 

11 marca 2011 r. Fukushimę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9. Hipocentrum położone było pod dnem Oceanu Spokojnego, na głębokości 24 lub 32 km, około 130 km na wschód od wybrzeża Tōhoku, na którym znajduje się elektrownia Fukushima I, wyposażona w sześć reaktorów wodnych wrzących (BWR).

 

Elektrownia atomowa była zabezpieczona na wypadek trzęsienia ziemi oraz tsunami. Od strony zabezpieczał ją mur oporowy o wysokości 6 m. Fala tsunami wywołana trzęsieniem ziemi miała jednak 14 metrów i spowodowała znaczne uszkodzenia w elektrowni. Doszło m.in. do wycieku substancji promieniotwórczych do środowiska. Do środowiska  przedostała się skażona woda morska stosowana do chłodzenia reaktorów.

 

27 tys. ofiar kataklizmu

 

W wyniku trzęsienia ziemi i tsunami zginęło 27 tysięcy osób. Wedle oficjalnych danych w żadnym z tych przypadków bezpośrednią przyczyną śmierci nie była awaria elektrowni w Fukushimie. Naukowcy podają jednak, że prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór u japońskich dzieci wzrosło po katastrofie o 1 proc.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie