Bez piwa na mundialu w Katarze. "Mistrzostwa będą odzwierciedlały wartości kultury islamskiej”

Świat
Bez piwa na mundialu w Katarze. "Mistrzostwa będą odzwierciedlały wartości kultury islamskiej”
Flickr/D@LY3D/
Stadion Al Khalifa w Doha, stolicy Kataru

Kibice, którzy przyjadą na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 do Kataru będą musieli obejść się bez napojów alkoholowych na stadionach i w miejscach publicznych. Tak przewidują plany sekretarza generalnego komitetu organizacyjnego mistrzostw Hasana al-Thawadiego.

- Osobiście jestem przeciwny temu, żeby podczas Mundialu 2022 można było kupić alkohol na stadionie lub konsumować go w miejscach publicznych - powiedział al-Thawadi w wywiadzie dla ukazującej się w Katarze gazety "Al-Sharq”

 

"Pomimo tego kibice byli pełni entuzjazmu"


- Tego zdania jest zresztą cały komitet organizacyjny i zawsze tak było to komunikowane wobec FIFA - dodała katarski działacz. Zaznaczył jednocześnie, że "te mistrzostwa będą odzwierciedlały tradycje i wartości kultury arabskiej i islamskiej".


- Po tym, jak Mundial 2010 w Afryce południowej był turniejem afrykańskim, a Mundial 2014 miał atmosferę brazylijską, my zorganizujemy mistrzostwa o charakterze arabskim i islamskim - wyjaśniał.


Jego zdaniem bójki i starcia z policją podczas Mistrzostw Europy 2016 we Francji pokazały, że takie stanowisko jest słuszne, stwierdził al-Thawadi. Podał także przykład meczu towarzyskiego 2014 w Doha z udziałem Brazylii i Anglii, podczas którego nie było wyszynku alkoholu i panował tam spokój. - Pomimo tego kibice byli pełni entuzjazmu - podkreślił.


Generalny zakaz picia alkoholu


W Katarze obowiązuje powszechny zakaz spożycia alkoholu w miejscach publicznych i na ulicach; jedynie w hotelach dopuszcza się jego picie. - Komitet organizacyjny jest kategorycznie przeciwny wyszynkowi alkoholu na stadionach i ta decyzja jest definitywna - podkreślił al-Thawadi.


Zaznaczył, że urządzone będą specjalnie miejsca, z dala od miejsc publicznych, dla osób, które będą chciały pić alkohol.


Takie stanowisko zupełnie nie jest po myśli Światowego Związku Piłki Nożnej FIFA, ponieważ wśród sponsorów rozgrywek są także browary. Już podczas mundialu w Brazylii FIFA przeforsowała regulację na korzyść sponsora Budweisera, która unieważniła zakaz sprzedaży piwa na stadionach.

 

Deutsche Welle

 

 

ptw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie