Szef BBN dementuje informacje o konflikcie prezydenta z szefem MON

Polska
Szef BBN dementuje informacje o konflikcie prezydenta z szefem MON
PAP/Jakub Kamiński

Przewidywane zmiany w systemie dowodzenia wojskiem, modernizacja techniczna i planowane szkolenia narodowe i sojusznicze były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kadrą dowództwa generalnego - poinformował w czwartek szef BBN Paweł Soloch. Zaprzeczył także informacjom o konflikcie prezydenta z szefem MON.

Przewidywane zmiany w systemie dowodzenia wojskiem, modernizacja techniczna i planowane szkolenia narodowe i sojusznicze były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kadrą dowództwa generalnego - poinformował w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

 

"Prezydent stoi na stanowisku, że obecny system dowodzenia wymaga korekty i jest gotów poprzeć odpowiednio przygotowane zmiany. Te zmiany przygotowuje MON. Prezydent chce być o tym informowany. Temu służą te spotkania i niezależnie od tego kontakty robocze BBN-u z MON i prezydenta z ministrem obrony" - powiedział  Soloch w środę wieczorem.

 

Prezydent Duda był w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych po południu. Towarzyszył mu szef MON Antoni Macierewicz. Pod koniec października obaj rozmawiali o systemie kierowania wojskiem w drugim z najważniejszych dowództw - Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W najbliższym czasie planowana jest też wizyta prezydenta w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

 

Obecny system prowadzi do rozmycia odpowiedzialności

 

Dowództwo generalne zostało utworzone reformą systemu dowodzenia wprowadzoną na początku 2014 r. PiS od początku krytykowało reformę, argumentując, że jest ona niezgodne z konstytucją. Po objęciu MON Macierewicz zapowiedział zmiany w systemie dowodzenia. Prezydent Duda w ostatnim wywiadzie dla ocenił, że obecny system dowodzenia "de facto prowadził do rozmycia odpowiedzialności".

 

- Kluczowym zagadnieniem jest kwestia hierarchicznego ułożenia struktury dowodzenia. Musi być ten jeden bezdyskusyjny najważniejszy żołnierz nie tylko w sensie formalno-reprezentacyjnym tak, jak teraz jest z szefem Sztabu, który ma jedną gwiazdkę więcej niż pozostali dowódcy, ale w sensie realnego dowodzenia strukturami wojskowymi  - wyjaśnił Soloch.

 

Dodał, że z odpowiedzią na pytanie, jak głębokie powinny być zmiany, czeka na rekomendacje trwającego w MON Strategicznego Przeglądu Obronnego. - Zakładam, że do końca roku będziemy w podstawowych zarysach wiedzieli, jak głęboko będzie ten system zmieniany - powiedział Soloch.

 

Pod koniec października Macierewicz zapowiadał, że projekt zmiany systemu dowodzenia trafi do Sejmu jeszcze w tym roku. W środę Soloch powiedział, że najważniejszy jest nie termin, lecz jakość projektu.

 

Konfliktu nie ma, nominacje zostały zatwierdzone

 

Szef BBN zdementował też doniesienia medialne o rzekomym konflikcie prezydenta z szefem MON o nominacje generalskie.

 

 - Najlepszym dowodem, że konfliktu nie ma, jest to, że właśnie wracam z rozmów - na polecenie pana prezydenta - z ministrem obrony. Nominacje generalskie zostały przedyskutowane i uzgodnione - powiedział Soloch.

 

Przyznał, że wręczenie nominacji nie odbędzie się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, lecz 29 listopada, kiedy przypada Dzień Podchorążego, czyli rocznica wybuchu powstania listopadowego. 11 listopada ma zostać wręczona jedynie pośmiertna nominacja generalska dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

 

Zmiana na stanowisku szefa Sztabu Generalnego

 

Z końcem roku kończy się kadencja dowódcy operacyjnego gen. broni Marka Tomaszyckiego, a według informacji medialnych z wojska ma odejść szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. W środę Soloch powiedział, że "nie ma formalnego potwierdzenia" tej ostatniej dymisji. Zwrócił jednak uwagę, że gen. Gocuł został mianowany na drugą kadencję wiosną 2016 r., gdy prezydent i generał mieli świadomość, że nastąpią korekty w systemie dowodzenia. "Odpowiednie decyzje zostaną podjęte, gdy będziemy mieli wizję organizacyjną zmian, które zostaną przeprowadzone. W ślad za tym mogą - nie muszą, ale mogą - nastąpić decyzje personalne" - zapowiedział szef BBN.

 

Jak relacjonował Soloch, w środę w dowództwie generalnym rozmawiano również o pozyskiwaniu sprzętu i uzbrojenia dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. - Prezydent interesował się tymi obszarami, gdzie występują szczególne braki, które wymagają uwagi zarówno jego, jak i ministra obrony - powiedział szef BBN.

 

Dodał, że tematem rozmów było także szkolenie żołnierzy (jest ono głównym zadaniem dowództwa generalnego) szczególnie w kontekście tworzenia nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej - oraz planowane na przyszły rok ćwiczenia wojskowe, także z udziałem sojuszników.

 

Zmiany w obowiązującym od początku 2014 roku systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia - to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Według ministra Macierewicza obecny system powoduje niejasności co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie