Robert Pietryszyn nie jest już prezesem Grupy Lotos

Biznes
Robert Pietryszyn nie jest już prezesem Grupy Lotos
Lotos

Rada Nadzorcza Grupy Lotos odwołała w środę Roberta Pietryszyna z funkcji prezesa tej spółki - podał koncern. Decyzją Rady obowiązki prezesa będzie pełnił Marcin Jastrzębski, dotychczasowy wiceprezes ds. operacyjnych. Nie podano przyczyny odwołania Pietryszyna.

Pietryszyn był prezesem Grupy Lotos od 13 maja br. Wcześniej przez miesiąc pełnił obowiązki szefa Lotosu. Od 23 grudnia 2015 r. był natomiast członkiem Rady Nadzorczej tej spółki, a 27 stycznia 2016 roku został powołany na przewodniczącego RN. Na stanowisku prezesa Lotosu Pietryszyn zastąpił Pawła Olechnowicza, który pełnił tę funkcję przez 14 lat.

 

Obradująca w środę w Warszawie Rada Nadzorcza zdecydowała też o powierzeniu z dniem 9 listopada 2016 r. pełnienia obowiązków prezesa zarządu Marcinowi Jastrzębskiemu, dotychczasowemu wiceprezesowi zarządu ds. operacyjnych.

 

Nowy prezes koncernu będzie wyłoniony w drodze konkursu. Rada Nadzorcza spółki nie podała jednak terminu jego ogłoszenia.

 

Obejmując stanowisko prezesa Lotosu Robert Pietryszyn złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu PZU. Był on w zarządzie PZU od stycznia br. Ponadto, zgodnie z informacją spółki, zrezygnował również z pełnienia funkcji członka zarządu spółki zależnej od PZU - Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie.

 

Były ekspert PKO BP

 

Były prezes Lotosu karierę zawodową rozpoczął jako pełnomocnik zarządu spółki Kronn. W latach 2004-2006 pełnił funkcję konsultanta, menedżera projektów w spółce PROFES Capital. W 2006 r. pracował jako ekspert w PKO BP, gdzie zajmował się optymalizacją pracy banku i restrukturyzacją kosztów; w tym samym roku pełnił funkcję członka zarządu ds. organizacji i strategii w spółce Dolfamex.

 

W latach 2006-2008 Pietryszyn był związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź SA, a w latach 2011-2016 pełnił funkcję prezesa zarządu w spółce Wrocław 2012 (Stadion Wrocław). Zasiadał m.in. w radach nadzorczych spółek: DOLMED SA, Polcolorit SA, Wrocław 2012, Radio Merkury SA, PGE Dystrybucja Rzeszów sp. z o.o., Ruch SA.

 

Zapowiadane zmiany w zarządach spółek

 

Grupa Lotos SA to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Prowadzi działalność w Polsce i poza jej granicami, zajmując się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych.

 

W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. ING OFE posiada 6,35 proc., a pozostali akcjonariusze 40,46 proc. W skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos.

 

W spółkach Skarbu Państwa: Grupie Lotos, PKN ORLEN, KGHM Polska Miedź, Grupie Azoty oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę, która obejmuje okres od 1 grudnia 2015 roku. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura. Funkcjonariusze CBA badają umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Analizie, oprócz zakresu samych umów, została poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Kontrola jest w toku.

 

Miesiąc temu Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów nadzorujący likwidację MSP powiedział, że po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. - Nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia - powiedział . - Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa - tłumaczył.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie