Gratulacje dla Trumpa. Światowi przywódcy o zwycięstwie kandydata Republikanów

Świat
Gratulacje dla Trumpa. Światowi przywódcy o zwycięstwie kandydata Republikanów
PAP/EPA/Shawn Thew
Politycy zaczynają gratulować Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA.

Gratulacje Donaldowi Trumpowi jako pierwsi złożyli przewodniczący Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Paul Ryan i szefowa francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Gdy stało się jasne, ze nie można wygrać, telefon wykonała kandydatka Demokratów Hillary Clinton. Telegram wysłał też Władimir Putin.

Kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton zadzwoniła do zwycięzcy wyborów, kandydata Partii Republikańskiej (GOP), Donalda Trumpa, aby uznać swą porażkę - poinformowała telewizja CNN.

 

Trump wygrywając w stanie Wisconsin, zdobył kolejnych 10 głosów elektorskich i przekroczył 270 głosów wymaganych do zwycięstwa.

Według portalu Politico Trump uzyskał 288 głosów elektorskich, a jego rywalka, Demokratka Hillary Clinton - tylko 218.

 

Współpraca Moskwa - Waszyngton

 

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w amerykańskich wyborach prezydenckich. W telegramie przesłanym przyszłemu gospodarzowi Białego Domu podkreślił, że liczy na współpracę w sprawach międzynarodowych.

 

Według agencji RIA-Nowosti Putin w piśmie wyraził nadzieję, że dialog między Moskwą a Waszyngtonem będzie służył interesom obu krajów.

 

Stoltenberg: silne NATO ważne dla Europy i USA

 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował w środę Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Jak podkreślił, silne NATO jest dobre zarówno dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych.

 

- Stoimy w obliczu wyzwań związanych z naszym bezpieczeństwem, jak wojna hybrydowa, cyberataki, zagrożenie terrorystyczne. Przywództwo USA jest tak ważne, jak zawsze - podkreślił Stoltenberg na konferencji prasowej.

 

Zaznaczył, że przez 70 lat, w czasie pokoju i konfliktów, Sojusz jednoczył najbliższych przyjaciół Ameryki. - Silne NATO jest dobre zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i dla Europy - wskazał.

 

Tusk i Juncker z zaproszeniem na szczyt US-USA

 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący KE Jean-Claude Juncker pogratulowali w wystosowanym do Donalda Trumpa liście zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Zaprosili go też, by przejechał na Stary Kontynent na szczyt UE-USA.

 

- Dziś wzmocnienie stosunków transatlantyckich jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Tylko ścisła współpraca UE i USA może przynosić różnice w obliczu mierzenia się z takimi bezprecedensowymi wyzwaniami jak: Daesz (arabski akronim Państwa Islamskiego - red.), zagrożenia dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, zmiany klimatyczne i migracje - wskazali liderzy instytucji europejskich.

 

Zaprosili przy tym Trumpa do odwiedzenia Europy w najbliższym dogodnym dla niego terminie, by podczas szczytu UE-USA omówić relacje na najbliższe cztery lata.

 

 

Turcja o wzmocnieniu relacji z USA

 

Premier Turcji Binali Yildirim i szef MSZ Mevlut Cavusoglu pogratulowali w środę Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Cavusoglu oświadczył, że Ankara wzmocni swe "oparte na zaufaniu relacje i współpracę" ze Stanami Zjednoczonymi.

Szef tureckiego rządu oświadczył, że wygrana Trumpa stwarza możliwość dalszego rozwijania wzajemnych stosunków.

 

Yildirim dodał, że w relacjach Turcji z USA zostanie otwarta nowa karta, jeśli islamski duchowny, zamieszkany od lat w Stanach Zjednoczonych Fethullah Gulen zostanie wydalony przez amerykańskie władze. Gulen jest oskarżany przez Ankarę o przygotowanie zamachu stanu w Turcji z 15 lipca.

 

- Stworzona została przestrzeń możliwości, aby nowy prezydent rozwinął stosunki (...), biorąc pod uwagę walkę Turcji z terroryzmem - powiedział premier.

 

Orban: wspaniała wiadomość

 

Za wspaniałą wiadomość uznał premier Węgier Viiktor Orban w środę zwycięstwo Republikanina Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, gratulując mu wygranej. Napisał o tym na Facebooku.

 

"Gratulacje. Co za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje" - napisał Orban po angielsku na swoim profilu.

 

 

W lipcu Orban pozytywnie wypowiadał się o poglądach Trumpa w sferze bezpieczeństwa. Oświadczył, że chyba nie potrafiłby lepiej wyrazić, co jest potrzebne do zwalczania terroryzmu, niż uczynił to Trump.

 

Na pierwszym miejscu wymienił skuteczny system tajnych służb. "Narodowe tajne służby i ich współpraca powinny być w Europie tajnymi służbami zdolnymi do działania najlepiej na świecie" - oświadczył.

 

Za konieczne uznał także zaprzestanie "eksportowania demokracji". "Jeśli nadal będziemy stawiać na pierwszym planie budowanie demokracji zamiast stabilności w takich miejscach, gdzie są na to wyjątkowo małe szanse, to nie będziemy budować demokracji, tylko wywoływać niestabilność" - oznajmił Orban.

 

Mogherini: więzi z USA głębsze niż jakakolwiek zmiana w polityce

 

Więzi UE ze Stanami Zjednoczonymi są głębsze niż jakakolwiek zmiana w polityce. Będziemy kontynuować wspólną pracę odzyskując siłę Europy - w ten sposób na zwycięstwo Donalda Trumpa zareagowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

 

Jak dotąd UE nie wydała oświadczenia ws. zwycięstwa kandydata Republikanów w wyborach w USA. Reakcja Mogherini pojawiła się na Twitterze.

 

 

"Wolny amerykański naród"

 

Przewodniczący Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Paul Ryan rozmawiał w środę przez telefon z Donaldem Trumpem, który prowadzi w wyścigu do Białego Domu i złożył mu gratulacje - poinformował reporter NBC na Twitterze. Gratulacje zwycięstwa w wyborach przyszły także z Francji od szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

 

Reporter NBC poinformował na Twitterze, że była to "bardzo dobra rozmowa".

 

Z kolei szefowa Frontu Narodowego (FN), skrajnie prawicowej francuskiej partii, Marine Le Pen, pogratulowała Donaldowi Trumpowi w środę rano na Twitterze.

 

"Gratulacje dla nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i dla wolnego narodu amerykańskiego! MLP" - napisała szefowa FN na swoim koncie na Twitterze.

 

 

Gratulacje z Polski

 

Trumpowi pogratulował również prezydent Andrzej Duda. 

 

- Więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach - napisał prezydent A. Duda w liście do Donalda Trumpa.

 

 

May o silnym partnerstwie z USA

 

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pogratulowała w środę Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich i podkreśliła, że Londyn i Waszyngton pozostaną "silnymi partnerami handlowymi, a także w sprawach bezpieczeństwa i obronności".

 

"Chciałabym pogratulować Donaldowi Trumpowi wyboru na przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który nastąpił po ciężkiej kampanii prezydenckiej" - podkreśliła May w oświadczeniu.

 

"Wielka Brytania i Stany Zjednoczone mają wyjątkowe relacje oparte na wartościach takich jak wolność, demokracja i przedsiębiorczość. Jesteśmy i pozostaniemy mocnymi i bliskimi partnerami w sprawach handlu, bezpieczeństwa i obronności" - zaznaczyła szefowa rządu w Londynie.

 

"Liczę na dobrą współpracę z prezydentem elektem Donaldem Trumpem i na to, że dzięki wspólnym relacjom będziemy w najbliższych latach budować dobrobyt naszych narodów" - dodała.

 

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie