Czeski premier: Trump wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy

Świat
Czeski premier: Trump wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy
Flickr/Saša Uhlová/CC BY-SA 2.0

Premier Republiki Czeskiej Bohuslav Sobotka oznajmił w środę, że jego gabinet szanuje demokratyczny wybór w USA i liczy na dalsze partnerstwo. - Trump w odróżnieniu od niektórych swych poprzedników wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy - powiedział Sobotka. Była to aluzja do pierwszej żony prezydenta elekta Donalda Trumpa - Ivany, która pochodzi ze Zlina (dawniej Gottwaldov) na Morawach.

Premier Sobotka napisał na Twitterze, iż ma nadzieję, że Stany Zjednoczone z Donaldem Trumpem na czele pozostaną solidnym partnerem i sojusznikiem Republiki Czeskiej. Jednocześnie zaznaczył, że Trump postawił na agresywny populizm w swej kampanii i zebrał protesty zarówno z prawa, jak i z lewa, toteż będzie mu bardzo ciężko przezwyciężyć podziały w społeczeństwie amerykańskim.

 

 

Do związków Trumpa z Czechami odniósł się także cytowany przez agencję CTK czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec, który wyraził nadzieję, że pewnego dnia Trump odwiedzi Republikę Czeską dzięki swej córce i byłej żonie. Matką 34-letniej Ivanki Trump jest pierwsza żona prezydenta elekta Ivana.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!