Armia: dzielnica "1070 Mieszkań" w Aleppo zdobyta

Świat
Armia: dzielnica "1070 Mieszkań" w Aleppo zdobyta
Zdjęcie ilustracyjne EPA/MOHAMMED BADRA

Syryjska armia poinformowała o zdobyciu we wtorek strategicznej dzielnicy miasta Aleppo w północno-zachodniej części kraju, co może być najpoważniejszym sukcesem Damaszku i jego sojuszników w ostatnich tygodniach. Doniesieniom tym zaprzeczają rebelianci.

Dzielnica "1070 Mieszkań" znajduje się na południowo-zachodnich przedmieściach miasta. Wzdłuż jej granic biegnie kontrolowany przez armię korytarz łączący obszary miasta opanowane właśnie przez siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

 

Informacje te potwierdza Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które podkreśla, że armia sprawuje pełną kontrolę nad tym obszarem. Według organizacji mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii jest to największy sukces sił rządowych od września.

 

Agencja Reutera powołując się na źródło wewnątrz syryjskich sił zbrojnych dodaje, że wojsko opanowało także wzgórza otaczające dzielnicę. Walki o ten obszar toczyły się od lata. Siły Asada wspierane były przez oddziały sojusznicze, m.in. szyitów z Hezbollahu.

 

Tymczasem doniesieniom reżimu zaprzeczają rebelianci, którzy podkreślają, że walki o dzielnicę cały czas trwają. Według jednej z grup walczących z siłami Asada we wtorek udało im się odbić obszary utracone dzień wcześniej.

 

Syryjska ofensywa na Aleppo rozpoczęła się we wrześniu. Wojska Asada były wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo, a na ziemi przez sojusznicze oddziały m.in. szyitów. 29 października rebelianci wszczęli kontrofensywę, której celem było przełamanie okrążenia wojsk reżimu w zachodniej części miasta; bojownicy walczyli wspólnie pod sztandarem Wolnej Armii Syryjskiej. Nie przyniosła ona jednak znaczących sukcesów.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie